Koçluk hizmetinin öğrencilerin gelişim öz teorilerine, akademik benliklerine ve başarılarına etkisi
The effect of coaching service on students' growth mindsets, academic self-concepts and achievements
  1. Tez No: 868526
  2. Yazar: BEYZA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada koçluk hizmetinin öğrencilerin gelişim öz teorilerine, akademik benliklerine ve başarılarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Koçluk hizmeti 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı içerisinde devlete bağlı bir ilköğretim kurumunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir devlet okulunda sekizinci sınıf düzeyinde öğrenim gören 14 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrencilerden 7'si tesadüfi örnekleme yoluyla deney grubu olarak belirlenirken, 7'si de kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Koçluk hizmeti öğrencilere 20 hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araç ve yöntemler kullanılmıştır. Bu nedenle bu araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda kontrol ve deney gruplarına“Zihniyet Teorileri Ölçeği”ve“Öğrenci Olarak Ben Ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Aynı zamanda, öğrencilerin akademik başarıları öğrencilere koçluk öncesinde ve sonrasında uygulanan Akademik Başarı Testinin sonuçlarına göre değerlendirilmeye çalışılmış olup ölçekte yer alan testlerin güvenirlik değerleri KR-20 güvenirlik katsayısıyla belirlenmiştir. Kontrol ve deney gruplarının ön test puanları arasındaki farklılaşma“Mann-Whitney U”testi ile analiz edilmiş olup aralarında anlamlı bir farklılık bulunmamakla birlikte grupların birbirine denk olduğu sonucuna ulaşılmıştır (p>.05). Deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farkın olmaması belirlendikten sonra deney grubuna koçluk hizmeti uygulanmaya başlamıştır. Bu süreçte kontrol grubundaki öğrencilere hiçbir müdahalede bulunulmamış, öğrenciler koçluk hizmeti almamıştır. Süreç sonunda deney grubuna uygulanan ön-test ve son-testler arasındaki ilişkiye bakılmış olup, iki test arasında anlamlı bir farkın olduğu, bu anlamda koçluk hizmetinin öğrencilerin gelişim öz teorilerine, akademik benliklerine ve başarılarına olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır (p.05). Bütün bu sonuçlar da koçluk hizmetinin öğrencilerin gelişim öz teorilerine, akademik benliklerine ve başarılarına olumlu etki ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of coaching on students' growth mindsets, academic self-concepts and achievements. The coaching service was carried out in a state-affiliated primary school in the 2023-2024 academic year. The study group of the research consisted of 14 students studying at the eighth-grade level in a public school located in the Central Anatolia Region. While 7 of these students were determined as the experimental group through random sampling, 7 were determined as the control group. Coaching services were provided to the students for 20 weeks. Qualitative and quantitative tools and methods were used in the study. Therefore, mixed research method was used in this study. In the quantitative dimension of the study, the“Growth Mindset Scale”and“Me as a Student Scale”were applied to the control and experimental groups as pre-test and post-test. At the same time, the academic achievement of the students was evaluated according to the results of Academic Achievement test administered to the students before and after the coaching, and the reliability values of the test was determined by the KR-20 reliability coefficient. The differentiation between the pre-test scores of the control and experimental groups was analyzed with the“Mann-Whitney U”test and no significant difference was found between them, thus it was concluded that the groups were equivalent (p>.05). After it was determined that there was no significant difference between the experimental and control groups, coaching services were started to be applied to the experimental group. In this process, no intervention was made to the students in the control group, and they did not receive coaching services. At the end of the process, the relationship between the pre-test and post-tests applied to the experimental group was examined and it was concluded that there was a significant difference between the two tests, and in this sense, the coaching service had a positive effect on students' growth mindsets, academic self-concepts and achievements (p.05). All these results showed that the coaching service had a positive effect on students' growth mindsets, academic self-concepts and achievements.