Eğitim ve ekonomik büyüme ilişkisi: Seçilmiş ülkeler analizi
Relationship between education and economic growth: Selected countries analysis
  1. Tez No: 868583
  2. Yazar: VEYSEL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT ÇAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eğitim ve ekonomik büyüme ilişkisi iktisat literatüründe uzun zamandır üzerinde durulan temel konulardan biridir. Son dönemlerde ise konu farklı yöntem ve testlerle daha çok ampirik olarak araştırılmaktadır. Bu ampirik çalışmalarda eğitim ve ekonomik büyüme ilişkisini pozitif olarak bulgulayan çalışma sayısı çok daha fazla olmakla birlikte bu ilişkinin durumu ve yönü ülkeler ve değişkenler bağlamında farklılaşabilmektedir. Buradan hareketle bu çalışmada da eğitim harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi 1996-2022 dönem aralığındaki veriler ile Avrupa'nın en gelişmiş ekonomilerine sahip olan Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya ülkeleri için ampirik olarak test edilmiştir. Çalışmada kullanılan Durbin-Hausman eşbütünleşme testi sonucunda eğitim harcamaları ve ekonomik büyüme arasında uzun dönem ilişkinin olduğu görülmüştür. Ancak Augmented Mean Group (AMG) tahmincisi kullanılarak yapılan uzun dönemli katsayı tahmin sonuçlarında ise eğitim harcamalarının ekonomik büyümeye etkisinin istatistiksel olarak anlamsız olduğu ortaya çıkmıştır. Ekonometrik testler kapsamında gerçekleştirilen Emirmahmutoğlu ve Köse (2011) nedensellik analizine göre ise panelin geneli için eğitim harcamalarından ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik bulunmuştur. Fakat ülkeler bağlamında ele alındığında ise sadece İngiltere için eğitim harcamalarından ekonomik büyümeye doğru tek yönlü nedensellik gözlenmiştir. İtalya için ise ekonomik büyümeden eğitim harcamalarına doğru tek yönlü nedensellik bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between education and economic growth has long been one of the fundamental topics examined in the economics literature. In recent years, this subject has been increasingly investigated empirically using various methods and tests. While the number of empirical studies showing a positive relationship between education and economic growth is significantly higher, the nature and direction of this relationship can vary across countries and variables. Based on this premise, this study empirically tests the relationship between education expenditure and economic growth using data from the period 1996-2022 for Germany, France, the United Kingdom, and Italy, which are among Europe's most developed economies. The Durbin-Hausman cointegration test used in the study reveals a long-term relationship between education expenditure and economic growth. However, the results of long-term coefficient estimates using the Augmented Mean Group (AMG) estimator indicate that the impact of education expenditure on economic growth is statistically insignificant. According to the causality analysis conducted by Emirmahmutoğlu and Köse (2011) within the framework of econometric tests, a one-way causality from education expenditure to economic growth is found for the panel as a whole. However, when examined at the country level, one-way causality from education expenditure to economic growth is observed only for the United Kingdom, whereas one-way causality from economic growth to education expenditure is found for Italy.