Duchenne Musküler Distrofi'li hastalarda solunum egzersizlerinin solunum fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of pulmonary rehabilitation exercises on pulmonary functions of patients with Duchenne Musculary Dystrophy
  1. Tez No: 86859
  2. Yazar: YUSUF İSMAİL ZİLELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KARAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda Duchenne Musküler Distrofî tanısı konmuş 45 hastada, solunum egzersizlerinin ve insentif spirometre egzersizlerinin solunum fonksiyonları üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Yaş ortalaması 12,08±1,79 yıl olan eğitim grubundaki 24 çocuğa fizyoterapi programına ek olarak solunum egzersizleri verilmiş, yaş ortalaması 12,43±2,04 olan 21 çocuğa (kontrol grubu) ise sadece fizyoterapi programı verilmiştir. Solunum egzersizlerinin solunum fonksiyonlarına olan etkisi 1 aylık çalışma sonunda yapılan göğüs çevre ölçümleri ve solunum fonksiyon testleri ile incelenmiştir. Her iki gruba çalışma sonunda yapılan solunum fonksiyon testlerinde; eğitim grubu hastalarda kontrol grubuna göre VC, FVC ve FEVı / % önsayım parametrelerinde anlamlı gelişme görülmüştür. Yine her iki gruba yapılan göğüs çevre ölçümlerinde ise, solunum egzersizi verilen gruptaki çocukların nötralde aksular ve subkostal bölge, derin inspirasyonda aksular, epigastrik ve subkostal bölge ölçümlerinde, kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan ileri derecede anlamlı gelişme görülmüştür. Sonuç olarak çalışmamız, Duchenne musküler distrofili çocuklarda solunum egzersizlerinin, hastalığın erken döneminde solunum fonksiyonlarına ve özellikle toraks kompliansma olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir. 62
Özet (Çeviri)
Summary In this study, effects of respiratory muscle training and incentive spirometry exercises on pulmonary function were evaluated in 45 Duchenne muscular dystrophy patients. The study were carried out in University of Istanbul, Cerrahpaşa Faculty of Medicine Department of Neurology. Physiotherapy program together with respiratory muscle exercises were given to 24 patients (study group) with a mean age of 12.08±1.79 and physiotherapy program without respiratory muscle exercise were given to 21 patients (control group) with a mean age of 12,43±2,04. Effects of respiratory muscle training on pulmonary function were evaluated at the end of 1 month, by pulmonary function tests and chest wall measurements. At the end of study pulmonary function test parameters (VC, FVC, FEVi / % Pred.) showed significant progress in study group compared with the control group. Chest wall measurements were carried out in both groups. Axillary and subcostal measurements in neutral position and axillary, epigastric, subcostal measurements in maximum inspiration showed statistically significant progress in the study group compared to control group. 63As a result of the study, respiratory muscle exercises in Duchenne muscular dystrophy children has positive effect on pulmonary function and thorax compliance, in the early phase of the disease. 64