Okul çağı çocuklarında görülen hastalıklar içinde akut solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı
Acute respiratory infections
  1. Tez No: 86860
  2. Yazar: GÜLÇİN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÜLBARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Chest Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akciğer Hastalıkları ve Tüberkiloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
29 ÖZET Yapılan çalışma ile 1997 Kasım - 1998 Mayıs ayları arasında İstan bul ili dahilinde dört ilçeden rasgele örnekleme ile seçilen dokuz ilköğretim o- kulunun öğrencileri incelendi. 6-8 yaş grubunda 763 öğrenci taranmıştır. M.E.B. Tarama formları kullanılmıştır (Ek 1,2,3,4). Tarama sonucu 763 çocuktan 509, sağlıklı olarak bulunmuştur (% 79.03). 160 çocukta muhtelif hastalıklar bulunmuştur (%20.97). Hastalıklar içinde % 31 ile Pediküloz'u takiben % 28 ile Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu ve % 14 parasitoz tespit edilmiştir. % 28 olarak yüksek oranda saptanan Akut Solunum Yolu Enfeksiyo nu' nun kontrol altına alınabilmesi için gereken halk sağlığı önlemleri alınmalı dır.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY We have selected nine primary schools in Istanbul by random sam pling method to investigate the health status of 763 children in an age group of 6-8. The health investigation took place between the months of November 1997 and May 1998. A general investigation form prepared by the Ministry of Na tional Education has been used as the questionnaire. 509 children (79.03 %) have been found to be healthy while 160 children (20.97 %) were found to have certain diseases. The most common disease found out to be pediculosis (31 %), followed by ARI (28 %) and parasitosis (14 %). The control of ARI which has been found as high as 28 % demands strict measures of public health.