Duchenne ve becker musküler distrofi tanılı çocuklarda hidroterapinin denge ve fonksiyonellik üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Effectiveness of aquatic therapy on balance and functionality in children with duchenne and becker muscular dystrophy
  1. Tez No: 912629
  2. Yazar: CEYDA ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YILMAZ YALÇINKAYA, DR. SERAP SERİNGEÇ KARABULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Duchenne ve Becker kas distrofisi olan çocuklarda konvansiyonel fizik tedaviye ek olarak uygulanan su içi egzersiz terapisinin denge,fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışma, prospektif kontrollü olarak tasarlanmıştır. Çalışma öncesi etik kurul onayı ve gönüllü hasta ebeveynlerinden yazılı onam formu alınmıştır. Çalışmamıza, SBÜ Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi FTR kliniği Kas Hastalıkları Ünitesi'nde takipli, Duchenne ve Becker musküler distrofi (DMD/BMD) tanılı yardım/destek olmadan 10 metrelik bir yürüyüşü tamamlayabilen 5-18 yaş arası 16 çocuk dahil edildi. Takiplerinde hidroterapi planlanan hastalar başvuru tarihlerine göre listeye alındı. Listenin başındaki hastalar çalışma grubunu oluşturdu (Grup 2) ve ev egzersiz programına ek olarak 30 derece sıcaklıktaki hidroterapi havuzunda, 30 dakika, haftada 3 gün, toplam 5 hafta boyunca akuatik terapi konusunda özel eğitim almış fizyoterapist eşliğinde birebir su içi egzersiz uygulandı. Mental uyum, solunum ve denge kontrolü, kuvvetlendirme ve gevşeme egzersizleri, normal eklem hareketlerini ve fonksiyonel kapasiteyi arttırmaya yönelik egzersizleri içeren seansların oluşturulmasında Halliwick tekniği temel alındı. Listenin sonundaki hastalar ise kontrol grubunu oluşturdu. (Grup 1) ve sıralarının gelmesini beklerken eklem hareket açıklığı, germe, güçlendirme egzersizlerini içeren ev programı şeklinde öğretilen programı uyguladı.Çalışmaya dahil edilen çocukların demografik bilgileri kaydedildi. Haftalık düşme sıklıkları sorgulandı. Eklem Hareket Açıklığı, Manuel Kas Testi, Vignos Alt Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması, Brooke Üst Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması (BÜEFS), North Star Ambulasyon Ölçeği (NSAA), Aktivite Kısıtlılık Ölçeği (ACTIVLIM), Zamanlı Performans Testleri (10 metre yürüme, 4 basamak inme ve çıkma süresi), Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), Pediatrik Fonksiyonel Uzanma Testi (PFUT), Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL) ile değerlendirildi. 5 hafta sonunda, başlangıçta yapılan değerlendirmeler tekrarlandı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki gruptaki hastaların demografik verileri benzerdi (p>0,05). Tüm hastaların yaş ortalaması 9,1 ± 3.2 olup, 12'si (%75) DMD, 4'ü (%25) BMD tanılıdır. Grup 2'de tedavi sonrasında; haftalık düşme sıklıklarında anlamlı azalma tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of aquatic exercise therapy in addition to conventional physical therapy on balance, functionality and quality of life in children with Duchenne and Becker muscular dystrophy. Materials and methods: The study was designed as a prospective controlled study. Ethics committee approval and written informed consent form were obtained from the volunteer patients before the study. 16 children aged 5-18 years, diagnosed with Duchenne and Becker muscular dystrophy (DMD/BMD), who were followed up at the Muscle Diseases Unit of the Physical Medicine and Rehabilitation Clinic of the SBÜ Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital and who could walk 10 meters without assistance/support, were included in our study. Patients for whom hydrotherapy was planned during follow-up were included in the list according to the dates of application. The patients at the top of the list constituted the study group (Group 2); in addition to the home exercise programme, one on one in aquatic exercise was performed in the hydrotherapy pool at 30 degrees Celsius for 30 minutes, 3 days a week, for a total of 5 weeks, accompanied by a physiotherapist who received special training in aquatic therapy. The Halliwick technique was used as the basis for the sessions including mental adjustment, respiratory and balance control, strengthening and relaxation exercises, exercises to increase normal joint movements and functional capacity. The patients at the end of the list formed the control group (Group 1) and applied the program taught as a home program including range of motion, stretching and strengthening exercises while waiting for their turn. Demographic information of the children included in the study was recorded. Weekly fall frequencies were questioned. Range of Motion, Manual Muscle Test, Vignos Lower Extremity Functional Classification, Brooke Upper Extremity Functional Classification (BÜEFS), North Star Ambulation Scale (NSAA), Activity Limitation Scale (ACTIVLIM), Timed Performance Tests (10 m walking, 4 steps ascending and descending time), Pediatric Berg Balance Test (PBDÖ), Functional Reach Test (PFUT), Quality of Life Scale for Children (PedsQL) were evaluated. At the end of 5 weeks, the initial assessments were repeated and the results were compared. Results: Demographic data of the patients in both groups were similar (p>0.05). The mean age of all patients was 9.1 ± 3.2 years and 12 (75%) were diagnosed with DMD and 4 (25%) with BMD. After the treatment in group 2, a significant decrease in weekly fall frequency was found (p0.05).