Duchenne musküler distrofili hastalarda sol ventrikül fonksiyonlarının strain strain rate ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assessment of left ventricular functions with strain and strain rate echocardiography in children with duchenne muscular dystrophy
  1. Tez No: 625978
  2. Yazar: MAHMUT KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Duchenne muskuler distrofi (DMD), tüm ırkları ve etnik grupları etkileyen en yaygın herediter nöromusküler hastalıktır. Duchenne musküler distrofide morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni iskelet kası yanında solunum kasları ve kalp kasının da tutulmasıdır. Kardiyak tutulum subklinik seyredebileceği gibi kardiyomiyopati (KMP) ve kalp yetmezliği şeklinde de olabilmektedir. Duchenne muskuler distrofili hastalarda tedaviye yanıtın daha iyi olduğu erken evrelerde korunmuş EF değerlerine karşın, gizli sistolik disfonksiyon olabileceği bildirilmektedir. Strain (S) ve strain rate (SR) ekokardiyografi ise miyokardiyal sistolik ve diyastolik fonksiyonların global ve bölgesel olarak değerlendirilmesini sağlayan gelişmekte olan bir tekniktir. Çalışmamızda konvansiyonel ekokardiyografik yöntemler ile kardiyak fonksiyonları normal bulunan DMD'li hastaların miyokardiyal fonksiyonlarının PWDDG ve S/SR ekokardiyografi yöntemleri ile değerlendirilmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda; yaş ortalaması 85,2 ± 38,4 ay olan 32 DMD'li erkek hasta ve 89 ± 38,9 ay olan 31 sağlıklı erkek çocuk karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol grubunun EF, KF değerleri normal sınırlar içinde idi.
Özet (Çeviri)
Duchenne muscular dystrophy (DMD) is the most common hereditary neuromuscular disorder affecting individuals from all races and ethnic origins. The most important reason of morbidity and mortality in DMD is the involvement of respiratory and cardiac muscles beneath skeletal muscles. Although the cardiac involvement may be subclinical, it may also present as cardiomyopathy (CMP) and heart failure. It has been reported that in spite of the preserved ejection fraction (EF) values in early stages of the disease; when the response to treatment is better, there might be actually occult systolic dysfunction. Strain (S) and strain rate (SR) echocardiography are developing techniques enabling the evaluation of the systolic and diastolic functions of the myocardium globally and locally. The aim of this study was to assess the myocardial functions of DMD patients using PW-DDI and S/SR echocardiography who had normal results in conventional echocardiography before, and to compare them with the results of the control group. In our study, 32 male patients with DMD whose mean age was 85.2 ± 38.4 months were compared with 31 healthy boys whose mean age was 89.0 ± 38.9 months. The EF and shortening fraction (SF) values of both DMD and control group subjects were within normal ranges.