Mekân ve dinsellik
Space and religiosity
  1. Tez No: 868622
  2. Yazar: MEHMET EMİN AKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Mimarlık, Sosyoloji, Religion, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Elinizdeki çalışma mekân sosyolojisi ve din sosyolojisi kavşağında mekân ve dinsellik ilişkisini inceleyen bir çalışmadır. Araştırmada hem düşüncenin on temel külli kategorisinden biri hem de toplumsal varlık alanını belirleyen ilkelerden biri olarak mekân ile dinsellik/ kutsallık ilişkileri ve etkileşimlerini tasvir etmek amaçlanmaktadır. Mekân olgusu çok sayıda bilimsel disiplinleri ilgilendirdiği için birinci bölümde mekân kavramı ve kuramları ele alınmıştır. Bu bağlamda mekân fenomeninin felsefesi, teolojisi, mistisizmi, tarihi, antropolojisi, psikolojisi, (daha geniş bir çerçevede) sosyolojisi, dinler tarihi ve din fenomenolojisi interdisipliner bir bakışla incelenmiştir. İkinci bölümde; din, dindarlık, dinsellik ve kutsallık kavram ve kuramları ele alınmıştır. Üçüncü ve ana bölümde; sosyal kurumların, sosyal süreçlerin, değerler ve kimliğin mekân ve dinle ilişkisi ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Araştırma sonuç ve kaynakça ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is examining relationship between Space and Religiosity at the crossroad of Sociologies of Space and Religion. In this study, description of the relationship and interaction of Space which constitutes both one of the ten general catagories of thought and one of the determining principles of social existence field and religiosity or sacredness is aimed. Due to phenomenon of Space does interest many scientific disciplines, in the first chapter Space Concept and Space Teories are dealt with. In this context; philosophy, theology, mysticism, history, anthropology, psychology (more broader framework) sociology, history of religion and phenomenology of religion of Space are examined whithin the perspective of interdisciplinary view. In the second chapter we dealth with concepts and theories of religion, religiousness, religiosity and sacrednesIn the third and main chapter we dealth with relationships of Space and Religion with social institutions, social processes, social values and social identity. This study concludes with a Conclusion and Source