Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapmakta olan kadın çalışanların hpv aşısı ve serviks kanseri taraması hakkındaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the awareness levels of female employees working at Tokat Gazi̇osmanpaşa University Medical Faculty Hospital about HPV vaccine and cervical cancer screening
- Tez No: 868624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN YILDIZ ÇELTEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda, hastanemizdeki kadın çalışanların Human Papillomavirus (HPV) aşısı ve serviks kanseri taraması hakkındaki farkındalıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini hastanemizdeki 18-65 yaş kadın çalışanlar oluşturmaktadır. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesindeki kadın çalışanlara gönüllük esasına dayalı olarak online anket formu ve sosyodemografik veri formu gönderilmiş, yanıtlanan formlar değerlendirmeye alınmıştır. Çalışanların sosyodemografik özellikleri, HPV aşısı, serviks kanseri ve serviks kanseri taraması ile ilgili bilgileri değerlendirmeye yarayan ve literatür taranarak geliştirilen anket formu araştırmanın veri kaynağını oluşturmaktadır. Verilerin analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) versiyon 22 programından yararlanılmıştır. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirilmiştir. Çalışmaya 403 kadın çalışan katılmıştır. Katılımcıların %74,2'si (n=299) 27-45 yaş aralığındadır. Katılımcıların %3,2'si (n=13) HPV aşısını olmuştur. HPV aşısını yaptırmayan bireylerin %47,4'ü (n=185) gerekli görmediği için ve %42,1'i (n=164) bu konuda yeterli bilgisi olmadığı için aşı olmadığını beyan etmiştir. Katılımcıların %78,2'si (n=315) Papanicolau Smear (Pap smear) testi yaptırmamıştır. Pap smear testini yaptırmayanların %74'ü (n=233) herhangi bir hastalığı olmadığı için, %19'u (n=60) konu ile ilgili bilgisi olmadığı için yaptırmadığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study aims to determine the awareness of female employees working in our hospital regarding Human Papillomavirus (HPV) vaccination and cervical cancer screening. The population of the research consists of female employees aged 18-65 in our hospital. An online survey form and sociodemographic data form were sent to female employees at Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital on a voluntary basis, and the answered forms were evaluated. The survey form, which was developed by scanning the literature and used to evaluate information about the sociodemographic characteristics of employees, HPV vaccine, cervical cancer and cervical cancer screening, constitutes the data source of the research.Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 22 program was used to analyze the data. Cases where the P-value was below 0.05 were considered statistically significant results. 403 Female employees participated in the study. 74,2% of the participants (n=299) are between the ages of 27-45. 3,2% of the participants (n=13) had received the HPV vaccine. Of the individuals who did not receive the HPV vaccine, 47.4% (n =185) declared that they did not receive the vaccine because they did not consider it necessary and 42.1% (n=164) stated that they did not have enough information about it. 78.2% of the participants (n=315) did not have a pap smear test. Of those who did not have a Pap smear test (Papanicolau Smear), 74% (n=233) stated that they did not have it because they did not have any disease, and %19 (n=60) stated that they did not have it because they did not have knowledge about the subject.