Tokat ilindeki aile hekimlerinin sağlık hukuku konusundaki bilgi ve farkındalık düzeyinin araştırılması
  1. Tez No: 911163
  2. Yazar: BÜŞRA AYASUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sağlık hukuku, hem tıp hem de hukuk dalını ilgilendiren multidisipliner bir alandır. Her iki dal hakkında da bilgi sahibi olunması gereklidir. Bu bağlamda hekimler açısından bakıldığında hak ve sorumluluklarını bilmek önem arz etmektedir. Böylelikle hem dava/ şikayet konularında kendilerini koruyabilecek gerekli önlemleri alacak hem de dava/şikayet söz konusu olduğunda kendilerini savunabilecek bilgi ve farkındalığa sahip olmaları gereklidir. Çalışmamıza Tokat ilinde görev alan aile hekimleri ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesinde görevli aile hekimi asistanları katıldı. Katılımcılara sağlık hukuku bilgi ve farkındalık düzeyini ölçmek amacıyla 21 soruluk anket formu sunuldu.Edinilen bilgilerin analizi SPSS 22 programı ile yapıldı. Çalışmaya dahil etme kriterlerine uyan 136 hekim dahil edildi. Katılımcıların %81,6'sının (n=111) tıp fakültesinde sağlık hukuku eğitimi almadığı, %55,1'inin (n=75) çalışma hayatında sağlık hukuku ile ilgili eğitim almadığı, %89,7'sinin (n=122) hukuki sorumluluklar konusunda kendisini yeterli bulmadığı belirlenmiştir tespit edildi. Katılımcıların %91,2'sinin (n=124) sağlık hukuku ile ilgili verilen eğitimin daha yeterli olması için tıp eğitimi boyunca sağlık hukuku eğitimleri eklenmesi gerektiğini ifade ettiği belirlenmiştir. Hekimlerin sağlık hukuku bilgi ve farkındalık düzeyleri yeterli değildi. Hekimlerin meslek öncesi ve meslek sırasında sağlık hukuku eğitimleri alma durumu yetersizdi. Çalışmamızda aile hekimlerinin bir kısmı hukuki anlamda sorun teşkil edebilecek davranışlarda( aydınlatılmış onam almama, hastayı muayene etmeden ilaç ve rapor yazma, hekimlik sigortası yaptırmama gibi ) bulunduğu ve bu davranışların büyük çoğunluğunun bilgi ve farkındalık eksikliğinden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Sağlık hukuku alanındaki eksikliği gidermek için hekimlere bu alanda sistematik ve güncel eğitimler verilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Aile Hekimi, Tıp Hukuku, Sağlık Hukuku, Farkındalık
Özet (Çeviri)
Health law is a multidisciplinary field that concerns both health (medicine) and law. It is essential to have knowledge of both disciplines. In this context, it is important for physicians to be aware of their rights and responsibilities. This knowledge enables them to take necessary precautions to protect themselves in cases of lawsuits or complaints and to possess the awareness and information needed to defend themselves when such issues arise. Our study involved family physicians working in Tokat and family physician assistants at Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital. A questionnaire consisting of 21 questions was presented to assess the participants' knowledge and awareness level regarding health law. The data collected were analyzed using the SPSS 22 program. A total of 136 physicians who met the inclusion criteria were included in the study. It was found that 81.6% (n=111) of the participants had not received training in health law during medical school, 55.1% (n=75) had not received training related to health law in their professional careers, and 89.7% (n=122) felt insufficient regarding legal responsibilities. Additionally, 91.2% (n=124) of the participants stated that there should be additional health law training included during medical education to improve the adequacy of the training provided in this field. The knowledge and awareness levels of physicians regarding health law were insufficient. The situation regarding receiving health law education before and during their careers was inadequate. Our study suggests that some family physicians engage in behaviors that could pose legal issues (such as not obtaining informed consent, prescribing medication and writing reports without examining the patient, and not having malpractice insurance), and we believe that most of these behaviors stem from a lack of knowledge and awareness. To address the deficiency in health law, systematic and updated training should be provided to physicians in this area. KEYWORDS: Family Physician, Medical Law, Health Law, Awareness