Sağlık çalışanlarının kontrasepsiyon konusundaki tutumları ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi; -Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi hastanesi örneği
Evaluation of health workers' attitudes andknowledge levels on contraception; TokatGaziosmanpaşa University Hospital sample
  1. Tez No: 901670
  2. Yazar: ALİ UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN OKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışma, sağlık çalışanlarının kontrasepsiyon konusundaki tutum ve bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmuştur. Araştırmada örneklem hesabına gidilmemiş olup 01.06.2024-01.09.2024 tarihleri arasında whatsapp üzerinden online olarak anketler katılımcılara çevrimiçi iletilmiştir. Kartopu örneklem yöntemi kullanılarak bir katılımcıdan diğer katılımcıya ulaşılarak veri toplama işlemi tamamlanmıştır. Toplam 205 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Doğum Kontrol Yöntemleri ve Kullanım Süresi Formu ve Kontraseptif Bilgi Değerlendirme Ölçeği (KBDÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik ölçütleri, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney u testi kullanılmıştır. Bulgular: Sağlık çalışanlarının %60,0'ının 22-29 yaş aralığında, %59,0'unun kadın, %62,4'ünün doktor ve %63,9'unun 1-5 yıldır meslekte çalıştığı belirlenmiştir. Katılımcıların %63,9'unun çocuk sahibi olmadığı, %58,0'inin cinsel birliktelik yaşadığı, %44,4'ünün daha sonra çocuk sahibi olmak istediği, doğum kontrol yöntemi olarak %13,6'sının kondom kullandığı, %22,1'inin ise geçmişte kondom kullandığı saptanmıştır. Geçmişte kullanılan gebeliği önleyici yöntemi bırakma nedenleri değerlendirildiğinde KOK kullananların %48,7'sinin, rahim içi araç kullananların %73,3'ünün gebe kalmak istediği için yöntemi bıraktığı belirlenmiştir. KBDÖ toplam puan ortalaması 17,80±4,06'dır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted as a descriptive cross-sectional study in order to evaluate the attitudes and knowledge levels of healthcare workers on contraception. Materials and Methods: The universe of the study consisted of healthcare workers working at Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital. No sample calculation was made in the study and online surveys were sent to the participants via WhatsApp between 01.06.2024-01.09.2024. Data collection was completed by reaching one participant to another using the snowball sampling method. A total of 205 healthcare workers were reached. Data; Personal Information Form, Birth Control Methods and Duration of Use Form and Contraceptive Knowledge Assessment Scale (CAB) were used. Descriptive statistics, one-way analysis of variance, independent sample t test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney u test were used in the evaluation of the data. Findings: It was determined that 60.0% of the health workers were between the ages of 22-29, 59.0% were women, 62.4% were doctors and 63.9% had been working in the profession for 1-5 years. It was determined that 63.9% of the participants did not have children, 58.0% had sexual intercourse, 44.4% wanted to have children later, 13.6% used condoms as a birth control method and 22.1% had used condoms in the past. When the reasons for quitting the contraceptive method used in the past were evaluated, it was determined that 48.7% of those who used oral contraceptive pills and 73.3% of those who used intrauterine devices quit the method because they wanted to get pregnant. The total score average of the KBDS was 17.80±4.06.