Medine dönemi'nde Hz. Peygamber'in karar alma süreçleri
The Prophet Muhammad's decision-making processes in the Medina period
- Tez No: 868701
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Akabe görüşmeleri ve peşinden gerçekleşen Medine hicreti, Hz. Peygamber'in risâletinde yeni bir aşamayı başlatmıştır. Medine'de Hz. Peygamber tarafından yeni bir siyasî yapı tesis edilmiştir. Medine Vesikası'nın kabulü ile şehirde yaşayan taraflarca da Hz. Peygamber'in liderliği kabul edilmiştir. Hz. Peygamber, kurduğu bu yeni yapının sağladığı otoriteye dayanarak hayatın farklı alanlarında yeni ve bağımsız kararlara imza atmıştır. Bu çalışmada Hz. Peygamber'in risâletinin Medine Dönemi'nde devlet idaresinde aldığı kararlar, söz konusu kararların hangi süreçler neticesinde alındığı ve kararlarda hangi faktörlerin ve şahısların etkili olduğu rivâyetlerin ışığında ele alınmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Hz. Peygamber'in idârî, askerî, adlî, iktisâdî ve ictimâî meselelere ilişkin bizzat kendisinin verdiği kararlar ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise Hz. Peygamber'in kararlarında muhataplarının katkılarını ortaya koymak maksadıyla istişare, teklif ve itirazların değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Böylece Hz. Peygamber'in vahiy, örf ve maslahat eksenli verdiği kararların bir süreç içerisinde ve bütün halinde görülmesi amaçlanmıştır. Hz. Peygamber'in karar alınacak konu başlığına göre farklı süreçleri takip ettiği, karar alırken şartları ve muhataplarının durumunu dikkate aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Hz. Peygamber'in kararlarının gelen teklif ya da itirazlar sonucunda yeniden şekillendiği de çalışma neticesinde ulaşılan verilerdendir.
Özet (Çeviri)
The Aqaba negotiations and the subsequent migration to Medina initiated a new stage in the The Prophet Muhammad's prophethood. With the acceptance of the Medina Treaty, the leadership of The Prophet Muhammad was accepted by the parties living in the city. A new political structure was established in Medina by The Prophet Muhammad. Based on the authority provided by this new structure, The Prophet Muhammad made new and independent decisions in different areas of life. In this study, the decisions taken by The Prophet Muhammad in the state administration during the Medina period of his prophethood, the processes by which these decisions were made, and which factors and individuals were effective in the decisions are discussed in the light of the narrations. In the first part of the study, the decisions of The Prophet Muhammad himself regarding administrative, military, judicial, economic and social issues are discussed. In the second part, it is aimed to evaluate the consultation, proposals and objections in order to reveal the effects of the interlocutors on The Prophet Muhammad's decisions. Thus, it is aimed to see The Prophet Muhammad's decisions based on revelation, custom and expediency in a process and as a whole. The Prophet Muhammad followed different processes according to the subject to be decided and took into account the conditions and the situation of his interlocutors while making decisions. The fact that the Prophet's decisions were reshaped as a result of incoming proposals or objections is also among the data obtained as a result of the study.