Effects of evaluators' sexism, candidates' attractiveness, and gender-congruence of occupations on employee selection decisions
Değerlendiricilerin cinsiyetçiliğinin, adayların çekiciliğinin ve mesleklerin cinsiyet uygunluğunun personel seçim kararları üzerindeki etkileri
- Tez No: 868723
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNCÜ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal ve Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İşe alım süreci ve bu sürece bağlı olarak personel seçimine ilişkin alınan kararlar, kurumların hedeflerini gerçekleştirmek için uygun işgücüne sahip olmalarını sağlamada çok önemli unsurlardır. Bununla birlikte, bilimsel araştırmalar, işe alım süreci ve personel seçimi kararlarının alımı sırasında önyargıların ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Bu önyargılar, adayların algılanan fiziksel çekiciliği, cinsiyeti ve cinsiyetlerinin meslekleriyle uyumuna yönelik algılar gibi faktörlerden etkilenerek personel seçme süreçlerinde adaletsizliklere yol açabilmektedir. Bu çalışmada, adayın fiziksel çekiciliğinin, cinsiyetinin ve mesleğinin cinsiyet rollerine uyumuna yönelik algının personel seçimiyle ilgili kararlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu kararlar, adayın istihdam edilebilirlik düzeyini, adaylara teklif edilen ücret aralıklarını, adaylardan beklenen performans düzeyini ve adayların iş motivasyonuna ilişkin beklentileri kapsamaktadır. Buna ek olarak, bu araştırmada, değerlendiricilerin korumacı ve düşmanca cinsiyetçilik eğilimlerinin personel seçimi kararları üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Ayrıca, değerlendiricilerin korumacı ve düşmanca cinsiyetçilik eğilimleri ile adayların istihdam edilebilirlik düzeyi, teklif edilen ücret aralıkları, performans beklentileri ve iş motivasyonu beklentileri arasındaki ilişki üzerinde adayların cinsiyetinin ve mesleklerin cinsiyet rolleriyle uyumuna yönelik algının düzenleyici etkileri test edilmiştir. Veriler Qualtrics web uygulaması kullanılarak toplam 651 katılımcıdan çevrimiçi olarak toplanmıştır. Bu çalışmada 2 (adayın cinsiyeti: kadın - erkek) × 2 (adayın fiziksel çekiciliği: düşük - yüksek) × 2 (adayın mesleğinin cinsiyet rolleriyle uyumu: düşük - yüksek) karma faktörlü yarı deneysel bir desen kullanılmıştır. Cinsiyet, fiziksel çekicilik ve meslek-cinsiyet rolü uyumu kişilerarası değişkenlerdir. Kişileriçi değişken ise katılımcıların cinsiyetçilik düzeyleridir. Veri analizi IBM SPSS 26.0 yazılımı kullanılarak tamamlanmıştır. Bulgular, beklendiği gibi, çekici ve cinsiyet rollerine uygun mesleklere sahip adayların, çekici olmayan ve cinsiyet rollerine uygun olmayan mesleklere sahip adaylara kıyasla personel seçimi kararlarında daha avantajlı konumda olduklarını ortaya koymuştur. Beklenenin aksine, istihdam edilebilirlik düzeyi, teklif edilen ücret aralıkları, performans beklentisi ve iş motivasyonu beklentisi değişkenleri üzerinde cinsiyetin anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Yine beklentilerin aksine, değerlendiricilerin korumacı ve düşmanca cinsiyetçilik düzeyleri ile personel seçimi kararları arasındaki ilişkide adayın cinsiyetinin düzenleyici rolü anlamlı bulunmamıştır. Ancak, beklendiği gibi, adayın mesleğinin cinsiyet rollerine uyumluluğunun, değerlendiricilerin korumacı ve düşmanca cinsiyetçilik düzeyleri ile personel seçimi kararları arasındaki ilişki üzerindeki düzenleyici etkisi anlamlıdır. Keşifsel analiz sonuçlarında ise adayların fiziksel çekiciliğinin, değerlendiricilerin korumacı cinsiyetçilik düzeyleri ile personel seçimi kararları arasındaki ilişkilerde düzenleyici rolü olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ancak, değerlendiricilerin düşmanca cinsiyetçilik düzeyleri ile personel seçimi kararları arasındaki ilişkide adayın fiziksel çekiciliğinin düzenleyici etkisi bulunmamıştır. Özetle, bu çalışma, adayların fiziksel çekiciliğinin ve meslek-cinsiyet rolleri uyumunun istihdam edilebilirlik değerlendirmeleri, teklif edilen ücret aralıkları, performans beklentileri ve iş motivasyonu beklentileri üzerindeki etkisini vurgulayarak personel seçimi dinamiklerine ilişkin değerli bilgiler sunmuştur. Çalışma ayrıca, cinsiyetçiliğin değerlendirici yargıları üzerindeki yaygın etkisinin altını çizerek, kurumların adil personel seçimi süreçlerini teşvik etmek için bu önyargıları ele alma zorunluluğunu vurgulamıştır. Bulgular, çalışmanın mevcut kuramsal bilgiye ve iş hayatındaki uygulamalara nasıl katkıda bulunabileceği vurgulanarak, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The recruitment phase and subsequent decisions regarding employee selection constitute a crucial aspect in ensuring that organizations possess the appropriate workforce to fulfill their objectives. Nevertheless, scholarly investigations indicate the potential emergence of biases during the recruitment process and the employee selection decisions. These biases can lead to inequitable candidate selection influenced by factors such as perceived physical attractiveness of the candidates, candidates' gender, and the congruence of candidates' gender with the occupation. This study aimed to explore the influence of a candidate's physical attractiveness, gender, and the gender-role congruence of the occupation on decisions related to personnel selection. These decisions encompassed the candidate's employability level, the offered wage ranges to candidates, performance expectations from the candidates, and expectations regarding the candidates' job motivation. Additionally, the present research examined the impact of evaluators' benevolent and hostile sexism tendencies on personnel selection decisions. Moreover, the moderating effects of candidates' gender and gender-congruence of the occupations on the association between evaluators' benevolent and hostile sexism and the candidates' employability level, offered wage ranges, performance expectations, and job motivation expectations were tested. The data were collected from a total of 651 participants online using Qualtrics web application. A 2 (gender of the candidate: female – male) × 2 (physical attractiveness of the candidate: low – high) × 2 (gender-congruence of the candidate's occupation: low – high) mixed factor quasi-experimental design was utilized in the present study. Gender, physical attractiveness, and gender-congruence of the candidate's occupation were the between-sample variables. The within-sample variable was the sexism scores of the participants. Data analysis was completed using IBM SPSS 26th version software. The findings revealed that, as expected, attractive candidates and candidates with gender-congruent occupations were in a more advantageous position in personnel selection decisions compared to unattractive candidates and candidates with gender-incongruent occupations. Contrary to expectations, no significant effect of gender was found on the variables of employability level, offered wage ranges, performance expectation and job motivation expectation. Again, contrary to expectations, the moderating role of the candidate's gender in the relationship between evaluators' benevolent and hostile sexism levels and personnel selection decisions was not significant. However, as anticipated, the moderating effect of gender-congruence of candidate's occupation on the relationship between evaluators' benevolent and hostile sexism and the personnel selection decisions was significant. Exploratory analyses results, on the other hand, revealed that the physical attractiveness of the candidates moderated the relationship between the evaluators' benevolent sexism levels and the personnel selection decisions. However, no moderating effect of candidate's physical attractiveness was found on the relationship between evaluators' level of hostile sexism and personnel selection decisions. In summary, this study offered valuable insights into personnel selection dynamics, highlighting the influence of physical attractiveness of the candidates and gender-congruence of the occupations on employability scores, offered wage ranges, performance expectations, and job motivation expectations. Furthermore, the study underscored the pervasive influence of sexism on evaluative judgments, emphasizing the imperative for organizations to address these biases to foster equitable employee selection processes. The results were discussed by highlighting how the present study adds to existing theoretical knowledge and real-world applications, acknowledging the study's limitations, and proposing recommendations for future research.