Farklı biçim zamanlarında hasat edilen sakız fasulyesinin (Cyamopsis tetragonoloba L.) yem değerinin belirlenmesi
Determination of the feed value of guar bean (Cyamopsis tetragonoloba L.) harvested at the different cutting ages
- Tez No: 868726
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, sakız fasulyesinin (Cyamopsis tetragonoloba L.) potansiyel yem değerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitki altı farklı biçim zamanında (çiçeklenme ve bakla olgunlaşma başlangıcı, ortası ile sonu) hasad edilmiştir. İlk aşamada sakız fasulyesinde besin madde kompozisyonu, gaz üretimi ve enzimde çözünen organik madde saptanmıştır. Elde edilen verilerden yararlanılarak nispi yem değeri, metabolik enerji ve net enerji laktasyon belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the potential feed value of guar bean (Cyamopsis tetragonoloba L.). The plant was harvested at six different cutting ages (beginning, middle and end of flowering and pod formation). In the first stage, the nutrient composition, gas production and enzyme-soluble organic substance were detected in guar bean. Relative feed value, metabolizable energy and net energy lactation were determined using the data obtained.