Robotik cerrahi eşliğinde uygulanan laparaskopik olgularda farklı taze gaz akım değerlerinin serebral oksijenizasyona etkisi
The effect of different fresh gas flow values on cerebral oxygenation in laparoscopic cases performed with robotic surgery
- Tez No: 1009473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Robotik cerrahi eşliğinde uygulanan laparoskopik operasyonlarda kullanılan farklı taze gaz akım (TGA) değerlerinin serebral oksijenizasyon üzerindeki etkisi, son yıllarda artan minimal invaziv cerrahi uygulamalarıyla birlikte önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı TGA düzeylerinin serebral oksijenizasyon parametrelerine olan etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırma, SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda prospektif gözlemsel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya robotik laparoskopik cerrahi planlanan 60 hasta dahil edilmiştir. Hastalar klinik uygulamada kullanılan TGA hızına göre iki gruba ayrılmıştır. TGA 1 L/dk uygulanan Grup 1 (n=30) ve TGA 2L/dk uygulanan Grup 2 (n=30) olarak isimlendirilmiştir. Tüm olgularda operasyon süresince hemodinamik veriler, arteriyel kan gazı analizleri, Near Infrared Spectroscopy (NIRS) yöntemiyle ölçülen sağ ve sol serebral oksijen saturasyonu (rSO2) ve anestezi derinliği izlenmesi için SedLine monitörizasyon sistemi ile hasta durum endeksi (PSİ) sekiz zaman noktasında değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil olan olguların yaş ortalaması 65,1±8,01 yıl, boy ortalaması 170,58±7,39 cm, kilo ortalaması 79,68±11,77 kg ve vücut kitle indeksi (VKİ) ortalama değeri ise 27,4±3,88 kg/m² olarak hesaplanmıştır. İki grup arasında demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Hemodinamik parametreler incelendiğinde, T1 zamanında ve T7 zamanında ölçülen sistolik arter basıncı Grup 1'de Grup 2'ye göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (T1 p=0,005; T p=0,040). Diyastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı ve oksijen satürasyonu (SpO₂) ölçümlerinde iki grup arasında hiçbir zaman noktasında istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05). End-tidal karbondioksit (EtCO₂) ölçümlerinde, T3 (p=0,048), T4 (p=0,003), T5 (p=0,007) ve T6 (p=0,016) zamanlarında iki grup arasında anlamlı fark gözlemlenmemiştir. İnspire edilen karbondioksit (FiCO₂) değerleri T5 (p=0,040) ve T6 (p=0,046) ölçümlerinde Grup 2'de istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek saptanmıştır. Serebral oksijenizasyonu değerlendirmek amacıyla kullanılan NIRS ölçümlerinde, Grup 1'de T1 zamanında sağ ve sol hemisfer oksijen satürasyon değerleri, Grup 2'ye kıyasla anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p<0,05). Trendelenburg pozisyonu sonrası ölçülen parsiyel arteriyel oksijen basıncı (PaO₂) değeri, Grup 2'de Grup 1'e göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0,017). Operasyon süresi bakımından, Grup 1 ortalama 337,5±75,24 dakika, Grup 2 ise 312,67±81,58 dakika olarak ölçülmüştür. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,225). Sonuç olarak, 1L/dk TGA ile sağlanan anestezi yönetimi, serebral oksijenizasyon üzerinde olumlu etki yaratmakta ve sistemik hemodinamik stabiliteyi korumaktadır. Bu yöntemin klinik uygulamalarda hasta güvenliği, maliyet etkinliği ve çevresel sürdürülebilirlik açısından güvenli şekilde kullanılabileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
The effect of different fresh gas flow (FGF) values used in laparoscopic operations performed with robotic surgery on cerebral oxygenation has gained importance in recent years with the increasing use of minimally invasive surgical procedures. The aim of this study is to comparatively examine the effect of different FGF levels on cerebral oxygenation parameters. The research was conducted at the Department of Anesthesiology and Reanimation, SBÜ Antalya Training and Research Hospital. 60 patients scheduled for robotic laparoscopic surgery were included in the study. Patients were divided into two groups according to the FGF rate used in clinical practice. Group 1 (n=30) received FGF of 1 L/min and Group 2 (n=30) received FGF of 2 L/min. In all cases, hemodynamic data, arterial blood gas analyses, right and left cerebral oxygen saturation (rSO2) measured by Near Infrared Spectroscopy (NIRS), and depth of anesthesia were assessed at eight time points using the SedLine monitoring system during the operation. The mean age of the patients included in the study was 65,1±8,01 years, mean height was 170,58±7,39 cm, mean weight was 79,68±11,77 kg, and mean body mass index (BMI) was 27,4±3,88 kg/m². There was no statistically significant difference between the two groups in terms of demographic characteristics (p>0,05). When hemodynamic parameters were examined, systolic arterial pressure measured at time T1 and T7 was found to be significantly higher in Group 1 compared to Group 2 (T1 p=0,005; T p=0,040). No statistically significant differences were found between the two groups at any time point in diastolic arterial pressure, mean arterial pressure and oxygen saturation (SpO₂) measurements (p>0,05). In end-tidal carbon dioxide (EtCO₂) measurements, no significant difference was observed between the two groups at T3 (p=0,048), T4 (p=0,003), T5 (p=0,007), and T6 (p=0,016). Inspired carbon dioxide (FiCO₂) values were statistically significantly higher in Group 2 at T5 (p=0,040) and T6 (p=0,046). In NIRS measurements used to assess cerebral oxygenation, right and left hemisphere oxygen saturation values were significantly higher in Group 1 at T1 compared to Group 2 (p<0,05). Partial arterial oxygen pressure (PaO₂) measured after Trendelenburg positioning was found to be significantly higher in Group 2 compared to Group 1 (p=0,017). In terms of operation time, Group 1 averaged 337,5±75,24 minutes, while Group 2 averaged 312,67±81,58 minutes. However, this difference was not statistically significant (p=0,225). In conclusion, anesthesia management with 1L/min FGF has a positive effect on cerebral oxygenation and maintains systemic hemodynamic stability. We believe that this method can be used safely in clinical applications in terms of patient safety, cost-effectiveness, and environmental sustainability.