Primer akciğer karsinomunda rezeksiyon öncesi mediastinal lenf nodu diseksiyonunun sağ kalım üzerine etkisi ve değeri
The impact and value of preoperative lymph node dissection on survival in primary lung carcinoma
  1. Tez No: 868727
  2. Yazar: MELEK AĞKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Primer akciğer karsinomunda preoperatif mediastinal evrelemede görüntüleme yöntemlerinin yanı sıra, endoskopik yöntemler ve cerrahi mediastinal evreleme yöntemleri kullanılmaktadır. Rehberlerde videomediastinoskopi ile en az subkarinal ve alt paratrakeal istasyonların örneklenmesi önerilmektedir. Lenf nodu tutulumunu daha yüksek doğrulukta saptayabilen video yardımlı mediastinoskopik lenfadenektomi (VAMLA) gibi yöntemler tanımlanmışsa da lenfadenektominin yeri hala tartışmalıdır. Çalışmamızda akciğer karsinomlu hastalarda preoperatif evreleme sırasında çıkarılan lenf nodu miktarı ile sağ kalım ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010-Aralık 2023 arasında kliniğimizde akciğer kanseri tanısıyla preoperatif cerrahi mediastinal evreleme yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Tümör yerleşimine göre lenf nodu tutulumu haritalandırıldı. Evreleme modalitesi, klinik özellikler, patolojik özellikler ve çıkarılan lenf nodu parça sayısının sağ kalım üzerine etkisi tek değişkenli ve çok değişkenli sağ kalım analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: Evreleme modalitesinden bağımsız olarak preoperatif evrelemede ≥24, preoperatif evreleme ile birlikte cerrahi rezeksiyon sırasında ≥45 lenf nodu parçasının çıkarılması tek başına daha kötü sağ kalım ile ilişkili bulundu (sırasıyla p=0.028 [risk oranı(RO)] 1.39, [%95 güven aralığı (GA)] 1.03-1.87) ve p=0.045 [RO 1.40, %95 GA 1.00-1.96]). Genel kohortta kadın cinsiyet (p=0.048 [RO 1.42, %95 GA 1.00-2.02]), cT evresi (p=0.013 [RO 1.14, %95 GA 1.02-1.27]), cerrahi rezeksiyon yapılmış olması (p=0.024 [RO 0.71, %95 GA 0.53-0.95]) da tek başına anlamlı olarak sağ kalımla ilişkili idi. Sonuç: Primer tümörün yerleşim yeri göz önünde bulundurularak, preoperatif mediastinal evrelemede en fazla 24, evreleme ve rezeksiyon sırasında ise toplam en fazla 45 lenf nodu parçasının çıkarılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Surgical mediastinal staging techniques are used during lung cancer staging workup along with imaging and endoscopic techniques. Videomediastinoscopy is recommended for sampling at least subcarinal and lower paratracheal stations. Despite development of new techniques like video-assisted mediastinoscopic lymphadenectomy (VAMLA) for more accurate detection of lymph node involvement, the role of lymphadenectomy remains debated. We aimed to investigate the relationship between the number of lymph nodes assessed during preoperative staging and survival in patients with lung cancer. Material and Method: Lung cancer patients who had undergone preoperative surgical mediastinal staging in our department between January 2010-December 2023 were included. A lymph node involvement map is established according to the location of primary tumor. Univariable and multivariable survival analyses were conducted to evaluate the impact of staging modality, clinical features, pathological features, and the number of excised lymph nodes on survival. Results: Excising ≥24 piece of lymph nodes during preoperative staging and ≥45 pieces during surgical resection in addition to preoperative staging is found to be associated with worse survival (p=0.028 [odds ratio(OR)] 1.39, [%95 confidence interval (CI)] 1.03-1.87 and p=0.045[OR 1.40, %95 CI 1.00-1.96]), respectively). Gender (p=0.048 [OR 1.42, %95 CI 1.00-2.02]), cT staging (p=0.013 [OR 1.14, %95 CI 1.02-1.27]) and having resectional surgery (p=0.024 [OR 0.71, %95 CI 0.53-0.95]) were also independently associated with survival. Conclusion: It is recommended to excise maximum 24 pieces of lymph node during preoperative mediastinal staging and 45 pieces during surgical resection in addition to staging, while also considering the location of primary tumor.