Ahmed Muhammed Şâkir'in hayatı ve hadis ilmindeki yeri
The life of Ahmed Muhammed Shakir's life and his place in the science of hadith
- Tez No: 868742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan bu çalışmada Mısır da yetişmiş, hadis ilmine sağladığı katkılardan dolayı yaşadığı döneme çok büyük bir etki bırakan Ahmed Muhammed Şâkir'in hayatını, ifa ettiği görevleri, hadis ilmindeki yeri, hadise olan katkıları, yazmış olduğu eserler ile kendisini hadis ve diğer alanlarda yetiştiren hocaları zikredilmektedir. Yirminci yüzyılın en önemli hadis âlimlerinden biri olarak gösterilen Ahmed Muhammed Şâkir'in hadisçiliği ve bu çerçevede onun hadis ilmine başlaması, hadis ıstılahları ile ilgili görüşleri, tabiine bakışı, tahkik ilmindeki yeri ve tahkik ilmine katkıları, özellikle Ahmed b. Hanbel'in Müsned'ine yaptığı çalışmalar ve son olarak Oryantalizme ve Oryantalistlere olan bakışı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the life of Ahmed Muhammed Shâkir, who, due to his contributions to the science of hadith in Egypt, had a profound impact on his era. It discusses his roles, his significance in the field of hadith, his contributions to hadith scholarship, his authored works, and the scholars who influenced him in hadith and other disciplines. Ahmed Muhammed Shâkir, regarded as one of the most important hadith scholars of the 20th century, is analyzed in terms of his approach to hadith, his views on terminology in hadith studies, his perspective on the Companions of the Prophet, his position in the field of authentication (tahkik), his contributions to authentication studies, particularly his work on the Musnad of Ahmad ibn Hanbal, and finally, his views on Orientalism and Orientalists.