Ahmed Muhammed Şâkir ve Sünen-i Tirmizî'deki şerh metodu
Ahmad Muhammad Shaker and his cammentary method on Sunan al-Tirmizi
  1. Tez No: 780427
  2. Yazar: İDRİS ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Temel hadis kaynaklarının oluşumundan sonra hadis alanında yapılan en önem-li çalışmalardan biri şerh çalışmaları olmuştur. Şerhler, metinlerdeki kapalı ifadeler açıklar, eksik konuları tamamlar, varsa yanlışları düzeltir ve örneklerle konunun daha iyi anlaşılmasını temin eder. Subjektif bir özelliğe sahip olması yönüyle şerhin kim tarafından yapıldığı özel bir önem arz etmektedir. Şârihin ilmî ve fikrî özellikleri ile kullandığı şerh metodu, şerhinin değerini ortaya çıkarmaktadır. Şârihin ve metodunun bilinmesi şerhten isti-fadeyi kolay hale getirecektir. İlim ehli tarafından en çok ilgi gösterilen temel hadis kaynaklarından birisi olan Sünen-i Tirmizî üzerine yapılmış çok sayıda şerhten birisi de Ahmed Muhammed Şâkir tarafından yapılan şerhtir. Küçük yaşlardan itibaren ilimle meşgul olan Mısırlı ilim adamı, kendisini, temel ilim ve kültür kaynaklarını tahkîk, tashîh ve şerh ederek yeniden canlandırmaya ve ilim dünyasına kazandırmaya adamıştır. İlmî birikimi ve tecrübesi, günümüze yakın bir dönemde yaşaması, taassuptan uzak durması ve selef ile halefi birleştiren bir ilmî bakış açısına sahip olması, Şâkir'in şerhini özel ve önemli hale getirmiştir. Bu nedenle bu çalışmada Şâkir, hayatı ve ilmî çalışmalarıyla tanıtıl-mış, Sünen-i Tirmizî özelinde onun şerh metodu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the formation of the basic hadith sources, one of the most important studies in the field of hadith has been commentary studies. Commentaries explain the closed expressions in the texts, complete the missing topics, correct the mistakes, if any, and provide a better understanding of the subject with examples. In terms of having a subjective feature, it is important who made the commen-tary. The scientific and intellectual features of the commentator and his/her method of commentary reveal the value of his commentary. Therefore, knowing the com-mentator and his/her method will make it easier to benefit from the annotation. Numerous commentaries have been written on Sunan al-Tirmizī, one of the main hadith sources that have shown the greatest interest by scholars. One of them is the commentary of Ahmad Muhammad Shaker. The Egyptian scholar, who was busy with science from an early age, devoted himself to reviving Islamic works and bringing them to the world of science. His scientific background and experience, living close to the present, avoiding bigotry, and having a scientific perspective that combines the predecessor and the successor, have made Shaker's commentary special and important. In this study, his life and works, and also his commentary method was examined in particular of Sunan al-Tirmizī.