Manisa ili bağ alanlarında bağ unlubiti [Planococcus ficus (Signoret, 1875) (Hemiptera:Pseudococcidae)]'nin farklı popülasyonlarının yoğun kullanılan iki insektisite karşı duyarlılıklarının karşılaştırılması
Comparison of the susceptibility of different populations of grapevine mealybug [Planococcus ficus (Signoret, 1875) (Hemiptera: Pseudococcidae)] to two commonly used insecticides in the vineyard areas of Manisa province
  1. Tez No: 868750
  2. Yazar: TUĞÇE DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması kapsamında bağ alanlarında ekonomik zarara neden olan bağ unlubiti mücadelesinde kullanılan ruhsatlı sulfoxaflor ve spirotetramat aktif maddelerinin Manisa ilinin 5 farklı ilçesinden toplanan, Planococcus ficus popülasyonlarının öldürücü doz (LD) değeri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan 4 popülasyon Manisa'nın Alaşehir, Salihli, Sarıgöl ve Turgutlu ilçelerinden elde edilmiştir. Bir popülasyon ise organik üretim yapılan Manisa'nın merkez ilçesinden elde edilmiştir. Tüm popülasyonlar Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü'ndeki iklim odalarında, 24ºC sıcaklık ve %65 orantılı nem, 16:8 (K:A) fotoperiyota sahip laboratuvar koşullarında patates yumrusu üzerinde kültüre alınmıştır. Ardından asma fidanları üzerine geçişleri sağlanmıştır. Sulfoxaflor ve spirotetramat aktif maddelerinin popülasyonlar üzerindeki LD değerleri uygun doz serileri hazırlanarak belirlenmiştir. Daldırma ve püskürtme yöntemi kullanılan laboratuvar denemelerinde, uygulamadan 24, 48 ve 72 saat sonra sayımlar yapılmıştır. Doğrudan uygulama yöntemi kullanılan laboratuvar denemelerinde ise 1., 3., 5., ve 7. gün sayımları yapılmıştır. Elde edilen verilere göre spiroteramat aktif maddesinin daldırma ve püskürtme yönteminde sonuçları gözlemlenememiştir. Doğrudan uygulama yönteminde ise organik popülasyona göre yaklaşık 4 kat hassasiyet azalışı gözlemlenmiştir. Sulfoxaflor aktif maddesi için ise daldırma yöntemi ile yaklaşık 12 kat, püskürtme yöntemi ile yaklaşık 3.5 kat; doğrudan uygulama yöntemi ile ise en çok 4 kat hassasiyet azalışı gözlemlenmiştir. Gözlemlenen bu sonuçlar karşısında en çok hassasiyet azalışı gösteren popülasyon Sarıgöl popülasyonu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis study, the lethal dose (LD) values of the licensed active ingredients sulfoxaflor and spirotetramat used in the control of grapevine mealybug causing economic damage in vineyards were investigated on Planococcus ficus populations collected from 5 different districts of Manisa province. Four populations used in the study were obtained from the districts of Alaşehir, Salihli, Sarıgöl, and Turgutlu in Manisa. One population was obtained from the central district of Manisa where organic production is carried out. All populations were cultured on potato tubers in climated room at 24ºC temperature and 65% relative humidity, with a 16:8 (L:D) photoperiod, in laboratory conditions at the Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, Ege University. Subsequently, their transition to grapevine seedlings was ensured. The LD values of sulfoxaflor and spirotetramat active ingredients on populations were determined by preparing suitable dose series. Counts were made 24, 48, and 72 hours after application in laboratory trials using the dipping and spraying methods. In laboratory trials using the direct application method, counts were made on the 1st, 3rd, 5th, and 7th days. According to the obtained data, the results of spirotetramat active substance could not be observed in the dipping and spraying methods. In the direct application method, an approximately 4-fold decrease in sensitivity compared to the organic population was observed. For the sulfoxaflor active substance, approximately 12-fold decrease in sensitivity with the dipping method, approximately 3.5-fold decrease with the spraying method, and up to 4-fold decrease in sensitivity with the direct application method were observed. In the face of these observed results, the population showing the most decrease in sensitivity was determined as the Sarıgöl population.