Artvin ilinde doğal yetişen bazı tıbbi ve aromatik bitki ekstraktlarının antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial activities of some medicinal and aromatic plant extracts naturally growing in Artvin province
- Tez No: 868751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ALBAYRAK İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkiler, insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar savaş ve barış ortamlarında yara ve hastalıkları iyileştirmek için ilaç olarak kullanılmıştır. Ayrıca; bu bitkilerden gıda, kozmetik sanayi, ilaç, hayvancılık ve tarım alanlarında da yararlanılmıştır. Bu çalışmada Artvin ilinde doğal yetişen Tanacetum parthenium ve Salvia glutinosa bitkileri kullanıldı. Bu bitkilerin çiçek ve yaprak kısımları toz haline getirildi ve metanol-etanol çözücüleri ile ekstrakte edildi. Elde edilen ekstraktların antimikrobiyal aktivitesi kuru disk difüzyon metodu kullanılarak araştırıldı. Çalışmalarda dört bakteri; Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Enetrecoccus faecalis (ATCC 29212), Escherichia coli (ATCC 25922, Bacillus spizizenii (ATCC 6633) ve bir maya olan Candida albicans (ATCC 10231) kullanıldı. T. parthenium etanol ve metanol yaprak ekstraktlarının test organizmalarından; S. aureus, B. spizizenii ve E. faecalis üzerinde etkili olduğu, çiçek ekstraktlarının ise sadece B. spizizenii ve S. aureus üzerinde aktivite gösterdiği tespit edildi. S. glutinosa'nın yaprak ve çiçek ekstraktlarının sadece S. aureus üzerinde inhibisyon zonu oluşturduğu görüldü. Bitki ekstraktları içerisinde S. glutinosa'nın %96'lık etanol yaprak ekstraktı antimikrobiyal aktivitesi en yüksek ekstrakt olarak belirlendi ve standart (ticari) antibiyotikten daha etkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Medicinal and aromatic plants have been used as medicine to heal wounds and diseases in war and peace environments from the beginning of human history to the present day. Moreover; These plants have also been used in the fields of food, cosmetics industry, medicine, animal husbandry and agriculture. In this study, Tanacetum parthenium and Salvia glutinosa plants grown in Artvin province were used. The flower and leaf parts of these plants were ground into powder and extracted with methanol-ethanol solvents. The antimicrobial activity of the included extracts was investigated using the dry disc diffusion method. Four bacteria in the studies; Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Enetrecoccus faecalis (ATCC 29212), Escherichia coli (ATCC 25922, Bacillus spizizenii (ATCC 6633) and a yeast Candida albicans (ATCC 10231) were used. Among the test organisms of ethanol and methanol leaf extracts of T. parthenium; S. aureus, B. spizizenii and E. faecalis, while flower extracts were effective only on B. spizizenii and S. aureus. Leaf and flower extracts of S. glutinosa were found to form inhibition zone only on S. aureus. Among the plant extracts, 96% ethanol leaf extract of S. glutinosa had the highest antimicrobial activity and was found to be more effective than the standard (commercial) antibiotic.