Karbon yutağı olarak mikroalglerin peyzaj mimarlığı uygulamalarında kullanımı
Use of microalgae as a carbon sink in landscape architecture applications
  1. Tez No: 868755
  2. Yazar: İLKE AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nüfusun hızla artışı sonucu kentleşmenin de hızlı ve düzensiz şekilde artması, fosil yakıtların kullanımı, sanayi süreçleri gibi insan etkinlikleri; küresel iklim değişikliği sorunlarını beraberinde getirmektedir. Küresel sera gazı emisyonları içinde CO₂ gazının payı büyüktür dolayısıyla CO₂'i tutan sürdürülebilir peyzaj mimarlığı uygulamaları oldukça önemlidir. Mikroalgler; en verimli fotosentezi gerçekleştirmekte, yüksek hızla büyüyebilmekte, verimli topraklara ihtiyaç duymamakta, tatlı su dışında tuzlu ve acı sularda yetiştirilebilmektedirler. Ayrıca pis suyu temizleme yetenekleri ve sistemlerde açığa çıkan fazla ısının farklı amaçlarla kullanılabilmesinin yanında üretilen biyokütlenin biyoenerjiye dönüştürülmesi gibi çevre sorunlarının giderimi konusunda kullanımı ve gıda, yem, kozmetik, ilaç, gübre, pigment kaynağı olarak farklı sektörlerde pazar alanı bulması ile oldukça avantajlı konumdadırlar. Bu çalışmada küresel iklim değişikliği sorunlarına sunduğu çözüm yollarıyla göze çarpan mikroalgal sistemlerin peyzaj mimarlığı uygulamalarında kullanım alanlarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada mikroalgal sistemlerin kullanıldığı Türkiye ve Dünya örnekleri sistem çeşidi, renk, sürdürülebilirlik, kullanım amacı ve estetik başlıkları altında incelenerek kimlik kartları oluşturulmuş ve peyzaj mimarlığı uygulamaları kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid and disorderly urbanization resulting from the rapid increase in population, the use of fossil fuels, industrial processes, and other human activities bring along the problems of global climate change. The share of CO₂ gas is significant in global greenhouse gas emissions; therefore, sustainable landscape architecture practices that capture CO₂ are highly important. Microalgae can perform the most efficient photosynthesis, grow rapidly, do not require fertile soil, and can be cultivated in salty and brackish waters apart from freshwater. Additionally, their ability to purify wastewater, utilize excess heat generated in systems for various purposes, and convert produced biomass into bioenergy, along with their use in addressing environmental issues and finding market opportunities in various sectors such as food, feed, cosmetics, pharmaceuticals, fertilizers, and pigment sources, make them quite advantageous. This study aimed to explore the application areas of microalgal systems in landscape architecture practices, highlighting their solutions to the problems of global climate change. Examples from Turkey and around the world, where microalgal systems are utilized, have been examined under the headings of system type, color, sustainability, usage purpose, and aesthetics to create identity cards, and evaluated within the scope of landscape architecture applications.