Bazı tohum uygulamalarının Fusarium moniliforme sheldon ve mısır bitkisi gelişimi üzerine etkileri
Effects of some seed applications on Fusarium moniliforme sheldon and corn plant growth
- Tez No: 868754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Tohum Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde sırasıyla 11 Temmuz-18 Temmuz 2023 ve 5 Ekim-12 Ekim 2023 tarihleri arasında Blotter Testi uygulanarak ve 2 tekrarlı olarak yürütülmüştür. Ayrıca sera denemesi yapılmış ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'ne ait serada 11 Temmuz- 20.09.2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Sera denemesi, 7 karakterli 5 tekerrürlü olmak üzere her saksıya 6 adet tohum olacak şekilde toplam 210 mısır bitkisi ile kurulmuştur. Blotter Testi ise 7 karakterli 4 tekerrürlü olmak üzere petri kabına 16 adet tohum olacak şekilde 448 mısır bitkisi ile yapılmıştır. Bu çalışmada Bacillus amyloliquefaciens MBI 600 (Serifel®), Trichoderma harzianum KRL-AG2 (T22 Planter Box®), Glomus spp. (ERS®) ve Lactobacillus spp. ticari preparatları ve Pantoae agglomerans E325 bakteri izolatı kullanılmıştır. Biyolojik mücadele preparatlarının kontrolü için de 40 g/l Pyraclostrobin, 80 g/l Triticonazole içeren (Insure® Perform) referans ilacı kullanılmıştır ve tohum kaplama uygulamaları yapılmıştır. Yapılan uygulamaların Fusarium moniliforme etmeni ile bulaşık mısır tohumlarının gelişimine etkileri araştırıldığında, en etkili olan uygulamanın 40 g/l Pyraclostrobin, 80 g/l Triticonazole ile kaplı tohumlarda olduğu saptanmıştır. Kontrol bitkilerine göre daha fazla etki gösteren diğer uygulama ise tohumlara Pantoea agglomerans E325 kaplaması olmuştur. Diğer uygulamaların ise Blotter Testi'nde etki göstermediği görülmüştür. Saksı denemelerinde ise Lactobacillus sp. uygulanmış tohumlar haricinde diğer tüm uygulamalarda kontrole göre istatistiki öneme sahip düzeyde bitki çıkışı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Tohum Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi, with Blotter Tests carried out on July 11-18, 2023, and October 5-12, 2023, respectively. Additionally, a greenhouse experiment was conducted at the Ege University Faculty of Agriculture, Plant Protection Department, from July 11 to 20.09.2023. The greenhouse trial consisted of 210 maize plants, with 6 seeds per pot in a 7-character design with 5 replications. The Blotter Test involved 448 maize plants with 16 seeds per petri dish in a 7-character, 4-replication design. In this study, commercial preparations of Bacillus amyloliquefaciens MBI 600 (Serifel®), Trichoderma harzianum KRL-AG2 (T22 Planter Box®), Glomus spp. (ERS®), and Lactobacillus spp., as well as the bacterial isolate Pantoae agglomerans E325, were utilized. For the control of biological control preparations, a reference pesticide containing 40 g/l Pyraclostrobin and 80 g/l Triticonazole (Insure® Perform) was applied via seed coating. The effects of these applications on the development of maize seeds infected with Fusarium moniliforme were investigated. Results revealed that the most effective treatment was observed in seeds coated with Insure® Perform, showing greater impact compared to control plants. Another application that exhibited significant effects compared to control was the seed coating with Pantoea agglomerans E325. Other applications, however, showed no significant impact in the Blotter Test. In pot experiments, statistically significant plant emergence was determined in all applications compared to the control, except for seeds treated with Lactobacillus sp..