Kent merkezlerindeki salon düğünlerinin ortaya çıkardığı halk kültürü değişmeleri ve kültürel miras aktarımı ile ilgili sorunlar (Erzurum ili örneği)
Changes in folk culture and problems related to cultural heritage transfer caused by hall weddings in city centers (Erzurum province example)
  1. Tez No: 868762
  2. Yazar: ABDULHAN TAŞBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Birçok kültürde yaşamın önemli geçiş dönemlerinden biri olan evlenme, toplumun ve bireyin inançlarını, değerlerini, sosyal yapılarını yansıtan, içerisinde barındırdığı kültürel değerler, ritüeller ve uygulamalarla aile kurma deneyiminin en somut göstergesi olan düğün törenleriyle sıkı sıkıya bağlıdır. Kültürün canlı bir parçası olarak önceleri ev, sokak, kahvehane vb. geleneksel ortamlarda gerçekleştirilen düğün törenleri, günümüzde kentleşme, modernleşme, teknoloji gibi unsurların etkisiyle düğün salonu adı verilen kendine özgü kuralları ve tarzı olan yeni mekânlara taşınmıştır. Geçmişten günümüze düğünlerle ilgili pek çok araştırma yapılarak farklı yönleriyle incelenmiştir. Buna karşın düğünlerde ortaya çıkan halk kültürü ve salon düğünleri hakkında yapılan çalışmalar oldukça az sayıda ve içerik olarak kısıtlıdır. Çalışma, salon düğünlerinin meydana getirdiği halk kültürü değişmelerinin akademik boyutta incelenip bu konu hakkında özgün bilgiler verilmesi ihtiyacından doğmuştur. Çalışmada düğün konusu ile ilgili literatür incelenmiş, yapılan alan araştırmasında ve alan araştırması sırasında kaynak kişilerden edinilen bilgiler doğrultusunda kent merkezli düğün salonlarında gerçekleştirilen düğün törenlerinin geçirdiği halk kültürü değişmeleri, değişimin etkileri ve bu etkilerin kültürel miras aktarımı sürecinde ortaya çıkardığı sorunlar, halk bilimi bağlamında ele alınmıştır. Elde edilen veriler ışığında salon düğünlerinin sosyal, kültürel ve görsel boyutları analiz edilerek zaman ve mekân bağlamında yaşanan değişmeler, kültürel/toplumsal bellek ekseninde yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda salon düğünlerinin geleneksel düğün uygulama ve pratiklerini çeşitli açılardan etkileyerek değiştirdiğini, kültürel miras aktarımı sürecinde salon düğünlerinin bazı sorunlara yol açtığı tespit edilmiştir. Çalışmanın alan yazına katkı sağlayarak gelecekte yapılacak yeni çalışmalara ilham olması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Marriage, one of the important transition periods of life in many cultures, is closely linked with wedding ceremonies, which reflect the beliefs, values and social structures of the society and the individual, and are the most concrete indicator of the experience of starting a family, with the cultural values, rituals and practices it contains. As a living part of culture, it used to be houses, streets, coffee houses, etc. Wedding ceremonies held in traditional environments have now been moved to new venues with their own rules and style, called wedding halls, under the influence of factors such as urbanization, modernization and technology. From past to present, many studies have been conducted on weddings and examined from different aspects. On the other hand, studies on folk culture and hall weddings that emerge at weddings are very few in number and limited in content. The study arose from the need to examine the changes in folk culture caused by hall weddings at an academic level and to provide original information on this subject. In the study, the literature on the subject of wedding was examined, and in line with the field research and the information obtained from the source persons during the field research, the changes in folk culture experienced by the wedding ceremonies held in city-centered wedding halls, the effects of the change and the problems caused by these effects in the process of cultural heritage transfer were discussed in the context of folklore. In the light of the data obtained, the social, cultural and visual dimensions of hall weddings were analyzed and the changes in time and space were interpreted on the axis of cultural/social memory. As a result of the study, it was determined that hall weddings affected and changed traditional wedding practices and practices in various aspects, and that hall weddings caused some problems in the process of cultural heritage transfer. It is hoped that the study will contribute to the literature and inspire new studies in the future.