Doğal ekosistem topraklarından elde edilen Trichoderma izolatlarının in vitro biyolojik etkinlikleri üzerinde araştırmalar
Investigations on in vitro biological efficacy of Trichoderma isolates obtained from natural ecosystem soils
- Tez No: 868792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma Trichoderma türlerinin İzmir ve çevre iki ila ait doğal ekosistem alanlarından izolasyonu ve tanımlanması, laboratuvar biyolojik aktivitelerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Trichoderma türleri dünyada geniş bir yayılış alanına sahip olan ve hemen hemen her türlü habitatta yetişen, hızlı büyüyen fungustur. Fusarium, Pythium, Rhizoctonia, Sclerotium gibi diğer mikroorganizmalarla yer ve besin maddeleri, Karbon, Nitrojen, Fosfor, Demir, mineraller vb. için rekabet ederler. Alan ve besin açısından patojenlere karşı son derece etkili rakipler olan Trichoderma türleri, herbisitler, fungisitler ve fenolik bileşikler de dahil olmak üzere birçok toksik bileşiğe karşı doğal olarak dirençlidir. Bu nedenle hızla büyürler ve spor çimlenmesini (funguslar) engelleyen, hücreleri öldüren (antibiyotikler) veya Rizosferi değiştiren (örneğin, patojenlerin patojenik olmaması için toprağı asitlendirerek) patojenlerin büyümesini önleyen metabolik bileşikler üretirler. Bu çalışma, Trichoderma türlerinin toprak örneklerinden izolasyonu seri seyreltme yöntemiyle yapıldı. Elde edilen Trichoderma izolatlarının in vitro etkisi belirlenmiş ve Trichoderma türlerinin toprak örneklerinden izolasyonu seri seyreltme yöntemine göre yapılmıştır. Trichoderma izolatları daha sonraki araştırmalarda kullanılmak üzere -80°C'de gliserol çözeltisi içeren Eppendorf kaplarında saklandı. Patojen olarak seçilen Fusarium moniliforme ve Rhizoctonia solani'ye karşı PDA ortamında çapraz ekim yapılarak elde edilen izolatların biyolojik aktivitesinin başarısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research of Trichoderma species in İzmir in the natural ecosystem areas was conducted in order to isolate and identify them, to investigate the biological activities of the laboratory. Trichoderma species have a wide spread in the world and grow in almost all habitats, and are fast growing fungi. Fusarium, Pythium, Rhizoctonia, Sclerotium gibi other microorganisms in location and nutrients, Carbon, Nitrogen, Phosphor, Iron, minerals vb. compete for It is naturally resistant to many toxic compounds including Trichoderma species, herbicides, fungicides and phenolic compounds. Therefore, they grow rapidly and inhibit the germination of spores (fungus), kill cells (antibiotics) or change the Rhizosphere (for example, by acidifying the soil to make pathogens less pathogenic) and produce metabolic compounds that prevent the growth of pathogens. This work was done by isolation of Trichoderma species from soil samples using a serial dilution method. The in vitro effect of the obtained Trichoderma isolates was determined and the isolation of Trichoderma species from soil samples was done according to the serial dilution method. Trichoderma isolates were stored in Eppendorf tubes containing glycerol solution at -80°C for further research. The success of the biological activities of the isolates obtained by cross-planting in PDA medium against selected pathogens Fusarium moniliforme and Rhizoctonia solani was evaluated.