Analysing the intention to purchase family takaful plans in Malaysia: The mediating role of attitude and saving motives
Malezya'da aile tekafül planlarını satın alma niyetinin analizi: Tutum ve tasarruf amaçlarının aracı rolü
- Tez No: 868791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD GHAITH MAHAINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Promosyon Kampanyaları (PK), Tutum (T), Öznel Normlar (ÖN), Algılanan Davranışsal Kontrol (ADK), Tasarruf Güdüleri (TG) ve Dindarlığın (D) aile tekafül planları satın alma niyeti üzerindeki doğrudan etkilerini analiz etmektedir. Planlı Davranış Teorisi (TPB) modelini kullanarak 18 yaş ve üzeri Malezyalı Müslüman arasında aile tekafül planları satın alma niyetine yönelik aracılık etkilerinin ve moderatör rolünün yanı sıra. Çalışmada çok SmartPLS (v.4) kullanılarak PLS-SEM'den faydalanılmıştır. Toplam 302 geçerli yanıt alınmış ve tüm bulgular bu örneklem büyüklüğüne dayalı olarak raporlanmıştır. Bulgular, incelenen sekiz doğrudan etkiden beşinin anlamlı etkilere sahip olduğu sonucuna varmıştır. tutum ve tasarruf güdüleri tam aracılık görevi görürken, Dindarlık tasarruf güdüleri ile aile tekafül planları satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi hafifletmektedir. Bu çalışma, tekafül sağlayıcılarının müşteri hizmetlerini iyileştirebileceğini, toplum liderleriyle işbirliği yapabileceğini ve aile tekafül planlarına yönelik olumlu tutumlar geliştirmek için pazarlama kampanyalarını stratejik olarak tasarlayabileceğini, böylece katılımı teşvik edebileceğini ve finansal güvenliği artırabileceğini göstermektedir. Buna paralel olarak, politika yapıcılara eğitim kampanyaları yürütmeleri, sosyal ağları güçlendirmeleri ve Tekafül ürünlerinin tanıtımında şeffaflık ve doğruluğu sağlamak için promosyonlar düzenlemeleri tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the direct effects of Promotional Campaigns (PC), Attitude (A), Subjective Norms (SN), Perceived Behavioural Control (PBC), Saving Motives (SM), and Religiosity (R) on the intention to purchase family takaful plans, as well as the mediating and moderating effects toward the intention to purchase Family Takaful Plans among Malaysian Muslim aged 18 years old and above by employing the Theory of Planned Behaviour (TPB) model. The study utilizes PLS-SEM using SmartPLS (v.4). A total of 302 valid responses have been obtained and all results are reported based on this sample size. The findings conclude that out of the eight direct effects examined, five were found to have significant impacts. attitude and saving motives serve as full mediators, while religiosity moderate the relationship between saving motives and the purchase intention of family takaful plans. This study suggests that Takaful providers can improve customer services, collaborate with community leaders, and strategically design marketing campaigns to cultivate favourable attitudes towards family Takaful plans, thereby encouraging participation and enhancing financial security. Correspondingly, policymakers are advised to implement educational campaigns, bolster social networks, and regulate promotions to ensure transparency and accuracy in promoting Takaful products.