Dual sonlu oplus büyük tümlenmiş modüller üzerine
On cofinitely oplus essential supplemented modules
- Tez No: 868793
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN PEKİN, DOÇ. DR. GÖKHAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
M bir R-modül olmak üzere M modülünün tüm dual sonlu büyük alt modüllerinin direkt toplam terimine sahip tümleyenleri var ise bu M modülüne dual sonlu ⊕-büyük tümlenmiş modül denir. Bu tez çalışmasında, bu türdeki modüller incelendi ve bu modüllerle ilgili yeni birtakım cebirsel özellikler ve sonuçlar elde edildi. Sonlu tane dual sonlu ⊕-e-tümlenmiş modüllerin direkt toplamı alındığında yine dual sonlu ⊕-e-tümlenmiş modül olacağı gösterildi. Ayrıca, M dağılma özelliği olan dual sonlu ⊕-e-tümlenmiş bir modül olmak üzere M'nin her bölüm modülünün ve her homomorfik görüntüsünün de dual sonlu ⊕-e-tümlenmiş tümlenmiş olduğu gösterildi. M dual sonlu ⊕-e-tümlenmiş bir modül olmak üzere M/RadM bölüm modülünün bir büyük öz alt modülünün mevcut olmadığı kanıtlandı.
Özet (Çeviri)
Let M be an R-module. If every cofinitely essential submodule of M has a supplement that is a direct summand of M, then M is called a cofinitely ⊕-essential supplemented (briefly, cofinitely⊕-e-supplemented) module. In this thesis work, these modules are investigated and some results of these modules are obtained. In this thesis work, it is proved that the finite direct sum of cofinitely ⊕-e-supplemented modules is also cofinitely ⊕-e-supplemented. Let M be a distributive and cofinitely ⊕-e-supplemented module. In this case, every factor module of M and every homomorphic image of M are also cofinitely ⊕-e-supplemented. Let M be cofinitely ⊕-e-supplemented module. It is also proved that M/RadM have no proper cofinitely ⊕-e-supplemented.