Bilgi teknolojilerinin işgörenlerin örgütsel bağlılığına etkisi
The effect of information technologies on employees organizational commitment
  1. Tez No: 868826
  2. Yazar: PARİSA RASHIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgi teknolojileri ve bilgi teknolojilerinin işgörenlerin örgüte bağlılığına etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Ege bölgesinde faaliyet gösteren kurumsal işletmelerin insan kaynakları bölümünde çalışan 192 kişi ile anket uygulaması yapılmıştır. Uygulanan anket formu demografik bilgi formu,Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve bilgi teknolojileri ve bilgi teknolojileri hakkında soruları içeren üç bölümden oluşmaktadır. Anket formu aracılığı ile toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda katılımcıların bilgi teknolojileri ve bilgi teknolojileri kullanım düzeyleri ve örgütsel bağlılık düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Buna ek olarak bilgi teknolojileri ve bilgi teknolojileri kullanım düzeyi ile örgütsel bağlılık arasında istatistiksel olarak negatif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca analiz sonuçlarına göre; çalışanların bilgi teknolojileri ve bilgi teknolojileri kullanım düzeyleri program kullanım alanı, işletmedeki çalışan sayısı, çalışılan pozisyon, yaş ve toplam iş tecrübesine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of information technology on employees' organizationalcommitment. For this purpose, a survey was conducted with 192 individualsworking in the human resources departments of corporatebusinessesoperating in the Aegeanregion. The surveycomprised a demographic information form, an OrganizationalCommitment Scale, and information technology questions. The data collected through the survey form were analyzed in the SPSS program. The analysis showed that the participants' usage of information technology, and organizationalcommitment were high. In addition, it was concluded that there is a statisticallysignificant negative relationship between information technologyusage and organizationalcommitment. Moreover, according to the analysis results, the levels of information technologyusage among employeesdifferaccording to the area of program usage, the number of employees in the business, the positionworked, age, and total work experience.