Artırılmış gerçeklik destekli yaşam temelli öğrenme yaklaşımının 10. sınıf fizik dersinde öğrencilerin akademik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine ve motivasyona etkisinin incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
Investigation of the effect of augmented reality assisted life-based learning approach on the academic success, scientific process skills and motivation of students in 10th grade physics: A study of mixed method
- Tez No: 868833
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırmanın amacı, Artırılmış Gerçeklik Destekli Yaşam Temelli Öğrenme (AGDYTÖ) Yaklaşımı ve Yaşam Temelli Öğrenme Yaklaşımı (YTÖ) ile desteklenmiş fizik öğretim programlarının öğrencilerin akademik başarısına, bilimsel süreç becerilerine ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ''Basınç ve Kaldırma Kuvveti'' Ünitesi ile ilgili AGDYTÖ ve YTÖ ders materyalleri geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında, nicel ve nitel yaklaşımların birlikte ele alındığı karma yöntem araştırmalarından gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılırken, nitel boyutunda temel nitel desenden yararlanılmıştır. Araştırmada, nicel verileri toplamak için; akademik başarı testi (ABT), bilimsel süreç becerileri ölçeği (BSBÖ) ve motivasyon ölçeği (MÖ) kullanılmıştır. Araştırmada nitel verileri toplamak için ise, öğrencilerle gerçekleştirilenyarı yapılandırılmış görüşmelerden faydanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Akdeniz Bölgesinde yer alan bir ilin büyük bir ilçesinde 10. sınıfa devam eden 122 öğrenciden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of physics teaching programs supported by Augmented Reality Assisted Life-Based Learning (AGDYTÖ) Approach and Life-Based Learning Approach (YTÖ) on students' academic success, scientific process skills and motivation. For this purpose, AGDYTÖ and YTÖ course materials regarding the“Pressure and Buoyancy”Unit have been developed. Within the scope of the research, an embedded design, which is a mixed method research in which quantitative and qualitative approaches are considered together, was used. While a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used in the quantitative dimension of the research, a basic qualitative design was used in the qualitative dimension. In the research, to collect quantitative data; Academic Achievement Test (AST), Science Process Skills Scale (BSSÖ) and Motivation Scale (MDS) were used. To collect qualitative data in the research, semi-structured interviews with students were used. The sample of the research consists of 122 students attending the 10th grade in a large district of a province in the Mediterranean Region in the fall semester of the 2021-2022 academic year.