Modelling electricity generation based on coal in Türkiye
Türkiye'de kömüre dayalı elektrik üretiminin modellenmesi
  1. Tez No: 868885
  2. Yazar: YASIR HASSAN MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. STUD. MEMBER OF DUYGUN FATİH DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, kömür yakıtlı elektrik santrallerine odaklanarak Türkiye'de elektrik üretim modellemesini araştırmaktadır. Türkiye'nin hızla yükselen ekonomisi enerji tüketiminde büyük bir artışa neden oldu ve kömür enerji karışımında kritik bir rol oynamaktadır. Çalışma, teknik, ekonomik ve çevresel faktörleri dikkate alarak kömür bazlı enerji üretiminin çeşitli yönlerini analiz etmek için kapsamlı bir yaklaşım benimsiyor. Tez, enerji talebindeki değişiklikler, teknolojik gelişmeler ve düzenleyici ortamların değişmesi gibi çeşitli durumları dikkate alarak kömürle çalışan elektrik üretiminde gelecekteki eğilimleri tahmin etmek için modelleme yöntemleri ve simülasyonları kullanır. Bulgular, Türkiye'nin enerji sektörünün uzun vadeli büyümesiyle ilgilenen politika yapıcılar, endüstri oyuncuları ve akademisyenler için yararlı bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Son olarak, bu tez, teknik, ekonomik ve çevresel faktörleri içeren kapsamlı bir bakış sağlayarak Türkiye'de kömürle çalışan elektrik üretimini çevreleyen karmaşık dinamiklerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunur. Türkiye'nin gelişen enerji ortamı bağlamında, bulgular karar vericilere rehberlik etmeyi ve kömür bazlı elektriğin geleceği için planları şekillendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates electricity generation modeling in Turkey with a focus on coal-fired power plants. Turkey's rapidly rising economy has led to a huge increase in energy consumption, and coal plays a critical role in the energy mix. The study takes a comprehensive approach to analyze various aspects of coal-based energy production, taking into account technical, economic and environmental factors. The thesis uses modeling methods and simulations to predict future trends in coal-fired electricity generation, taking into account various situations such as changes in energy demand, technological advances, and changing regulatory environments. The findings are intended to provide useful insights for policymakers, industry players and academics interested in the long-term growth of Turkey's energy sector. Finally, this thesis provides a comprehensive overview involving technical, economic and environmental factors, contributing to a better understanding of the complex dynamics surrounding coal-fired electricity generation in Turkey. In the context of Turkey's evolving energy environment, the findings aim to guide decision makers and shape plans for the future of coal-based electricity.