Kaotik sistemlerin senkronizasyonunda kontrolcü parametrelerinin bulunmasında optimizasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of optimization methods for finding controller parameters in synchronization of chaotic systems
  1. Tez No: 868884
  2. Yazar: SELMA BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kaotik osilatörler, veri güvenliğinin sağlanması, yetkisiz kişilerin iletilen verilere ulaşamaması için kullanılmaktadır. Bu güvenlik sağlanırken kaotik osilatörlerden üretilen sinyaller kullanılmaktadır. Bu osilatörler yardımıyla verilerimiz şifrelenmektedir. Bu çalışmada, şifrelenen ses ya da herhangi bir verinin alıcı tarafında çözülebilmesi için alıcı ve verici tarafında bulunan kaotik osilatörlerin senkronizasyonu Kelebek Tabanlı Parçacık Sürü Optimizasyonu ve Gri Kurt Optimizasyon algoritması olarak adlandırılan iki farklı metasezgisel algoritmadan elde edilen PID kontrolcü katsayıları ile gerçekleştirilmiştir. Bu algoritmalar kullanılarak veri güvenliğinin sağlanması istenen kaotik osilatörlerin parametrelerinin zaman içerisindeki senkronizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu senkronizasyon sağlanırken kontrolcü parametrelerinin en iyi değerleri bulunmuştur. Bulunan kontrolcü parametreleri için performans analizleri gerçekleştirilmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chaotic oscillators are used to ensure data security and to prevent unauthorized persons from accessing the transmitted data. While providing this security, signals generated from chaotic oscillators are used. With the help of these oscillators, our data is encrypted. In this study, the synchronization of chaotic oscillators at the transmitter and receiver sides to decode the encrypted voice or any data at the receiver side is performed with PID controller coefficients obtained from two different metaheuristic algorithms, Butterfly-based particle swarm optimization and Gray Wolf Optimization algorithm. Metaheuristic algorithms are algorithms inspired by the behavior of herding animals. Using these algorithms, the synchronization of the parameters of the chaotic oscillators, which are desired to ensure data security, was realized in time. While achieving this synchronization, certain controller parameters were found. Synchronization was achieved with the found controller parameters and performance analysis and comparisons were realized.