Tarım makinalarına ilişkin satın alma kiralama ortak makine kullanım kararında faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors in the decision to purchase rental agricultural machinery and use common machinery
  1. Tez No: 868904
  2. Yazar: ENES GÜRLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MUHARREM SAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşletmelerin sermaye birikimlerinin olmadığında endişe ve dürtülere sahip olmadan satın alma, kiralama veya ortak makine kullanım alanlarından temin etme kararı vermelerini en iyi şekilde ortaya konulması amaçlanmaktadır. Tarım alet ve makinaları satın alırken veya kiralarken işletmelerin gelir düzeylerine göre karar vermelerini ve ortak makine kullanım olanaklarının araştırılarak tarım sektöründe satın alma ve kiralama da yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla mısır üretimi örneğinde çiftçi adaptasyon durumunu araştıran anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada; incelenen tarımsal işletmelerin üretim alanı, ürün deseni, aktif işgücü varlığı, mevcut traktörlerin markaları, model çeşidi, güç grupları, satın alma veya kiralama da masrafları, alım kararı ve önerileri saptanmıştır. Satın alma/kiralama veya ortak makina alanlarından kullanım kararının verilebilmesi için, 40 işletmeye anket sunulmuş bu işletmelerin sahip oldukları alet ve makinalar, arazi büyüklükleri, yıllık giderleri öğrenilmiş bunun sonucunda elde edilen istatistiksel verilere göre planlamalar yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan veriler ışığında işletmeler, kendilerine uygun alet ve makinayı maliyet hesabı göz önünde bulundurarak en iyi şekilde seçip gerçekleştirecektir. Ayrıca, dijital tarım uygulamalarına çiftçilerin adaptasyon durumuna ilişkin hesaplamalar ve değerlendirmelere temel oluşturacak bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to present the best way for businesses to decide on purchasing, renting or purchasing common machinery without having to worry or have to worry about drivers when they do not have capital savings. When purchasing or renting agricultural equipment and machinery, making decisions according to their income levels and researching the possibilities of using common machinery can eliminate the problems experienced in purchasing and renting in the agricultural sector. A survey study was conducted investigating the results of farmer adaptation in this intended example of corn production. In the study; contract management production area examined, product pattern, presence of active asset, brands of existing tractors, model type, power parts, purchase or rental fees, purchase cut-off and cut-off of offers. In order to verify the decision to use purchasing/renting or shared machinery operations, a survey was submitted to 40 businesses and the tools and machines in this place, land size, annual expenses were learned, and plans were made according to the records obtained as a result. The processing of the data resulting from the study will enable them to choose the most appropriate tool and machine, taking into account the cost. In addition, findings were obtained that will form the basis for programming and evaluations regarding the continued adaptation of farmers in digital agricultural practices.