2013 ve 2018 öğretim programlarına göre hazırlanan 5 ve 6. sınıf matematik ders kitaplarının sayı duyusu bileşenlerine göre incelenmesi
Examination of 5th and 6th grade mathematics textbooks prepared according to the 2013 and 2018 curriculum, according to number sense components
  1. Tez No: 868921
  2. Yazar: MERVE NUR POSTALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı 2013 ve 2018 yıllarında yayımlanan ilkokul ve ortaokul matematik dersi öğretim programlarına göre hazırlanan beşinci ve altıncı sınıf matematik ders kitaplarındaki soruların sayı duyusu bileşenlerine göre incelenmesi, analiz edilmesi, sınıf ve 2013-2018 matematik dersi öğretim programına göre karşılaştırılmasının yapılmasıdır. Bu doğrultuda araştırma nitel araştırma modeli olarak tasarlanmıştır. Veri toplanması için doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma grubu amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Ölçütü karşılayan bir tane 2013, bir tane 2015 ve iki tane 2021 yılında yayımlanan toplam 4 matematik ders kitabı kullanılmıştır. Ders kitaplarında çözümleriyle verilen örnekler analiz için belirlenmiştir. Verilerin analizi için betimsel analiz kullanılmıştır. Verilerin analiz sonuçları tartışılmıştır. 2018 yılında yayımlanan matematik ders kitaplarında kullanılan sayı duyusu bileşeni oranı 2013 yılında yayımlanan matematik ders kitaplarına göre daha azdır. Aynı dönem yayımlanan beşinci ve altıncı sınıf matematik ders kitaplarındaki sayı duyusu bileşeni kullanılma oranı beşinci sınıf düzeyinde daha fazla olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Sayı duyusu ve ders kitaplarının belirlenen bir matematik konu alanında yeniden araştırılması önerilir. Lise seviyesinde veya ilkokul seviyesinde yayımlanan matematik ders kitaplarının incelenmesi, ders kitaplarında kullanılan sayı duyusu kavramına ilişkin matematik öğretmenlerinin farkındalık düzeylerinin ölçülmesi sağlanabilir. Program geliştirme uzman görüşleri alınarak sayı duyusu farkındalıkları araştırılabilir. Yeni bir matematik ders kitabı hazırlanması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine and analyze the questions in the fifth and sixth grade mathematics textbooks prepared according to the primary school mathematics curriculum published in 2013 and 2018, according to the number sense components, and to compare the textbooks on the basis of the class and 2013-2018 mathematics curriculum. For this purpose, the research is designed as a qualitative research model. Document review method is used to data collection. The research group is formed by using the criterion sampling method which is one of the purposive sampling methods. A total of 4 mathematics textbooks, which are puplished one in 2013, one in 2015, and two in 2021 that meet the criteria are reached. The examples given in the textbooks with their solutions are determined for analysis. Descriptive analysis is used to analyze the data. Analysis results of the data are discussed. The rate of number sense components used in mathematics textbooks published in 2018 is less than mathematics textbooks published in 2013. It is concluded that the rate of using the number sense component in the fifth and sixth grade mathematics textbooks published in the same period was higher at the fifth grade level. It is recommended that number sense and textbooks be re-investigated in a designated mathematics subject area. Examining mathematics textbooks published at the high school level or primary school level can be used to measure the awareness levels of mathematics teachers regarding the concept of number sense used in the textbooks. Number sense awareness can be investigated by obtaining expert opinions on program development. A new mathematics textbook can be prepared. (It can be provided to prepare a new maths textbook).