Taşlıcalı Yahya Bey'in Gülşen-i Envâr ve Şah-u Gedâ isimli eserlerinde kelime grupları
Word groups in Taşlıcalı Yahya Bey's works named Gülşen-i Envâr and Şah-u Gedâ
  1. Tez No: 868974
  2. Yazar: CEYDA ÖZ YAŞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİ HINCAL NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma Şâh U Gedâ ve Gülşen-i Envâr'da geçen kelime gruplarını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Türk Dili tarihi açısından önemli olan Şâh u Gedâ ve Gülşen-i Envâr 16. Yüzyılda Taşlıcalı Yahya tarafından kaleme alınmıştır. Şâh U Gedâ mesneviye tasavvufi bir görünüm verilmeye çalışılan dilinin sadeliğiyle dikkat çeken bir eserdir. Gülşen-i Envâr ise, tasavvuf ve tarikat yoluyla hakikati bulmaya davet eden bir mesnevidir. Dili sadedir. Bu iki eser temel alınarak yapılan çalışmada on beş kelime grubu tespit edilmiş ve bunlar da kendi içinde gruplandırılmıştır. Ele alınan kelime gruplarının diğer kelime gruplarıyla birlikte kullanılışlarına ve cümle içindeki görevlerine de çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to determine the word groups in Şâh U Gedâ and Gülşen-i Envar. Şah u Geda and Gülşen-i Envar, which are important for the history of Turkish Language, were written by Taşlıcalı Yahya in the 16th century. Şâh U Gedâ is a work that attracts attention with the simplicity of its language, in which an attempt is made to give a Sufi appearance to the masnavi. Gülşen-i Envâr is a masnavi that invites us to find the truth through Sufism and sect. Its language is simple. In the study based on these two works, fifteen word groups were identified and these were grouped within themselves. The use of the word groups discussed together with other word groups and their functions in the sentence are also included in the study.