Taşlıcalı Yahyâ Bey'in Kanuni Sultan Süleyman'a sunduğu kasideler üzerine bir yorum denemesi
  1. Tez No: 158576
  2. Yazar: SÜMEYYE KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATİLLA ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
oz Bu çalışma, tarihin edebî kaynaklarından birini daha gün yüzüne çıkarmayı amaçladı. Kasidelerin yazılış nedenleri, tarihî olaylardır. Tarihî vesikalarda bilgi belli bir formatta verilirken, edebî metinlerde aynı olay, sosyolojik, psikolojik boyutları ile aktarılır. Ayrıca Osmanlı şiirinde kültür tarihini ilgilendiren bol miktarda kelime bulunmaktadır. Kısaca bu şiirlerde olaylar, yer isimleri, şahıslar, şahısların kıyafetleri, sanat terimleri, meslek gruplarından o dönemin havaî fişek isimlerine kadar daha nice konu ele alınmıştır. Bu amaçla 16. yüzyıl şairlerinden Yahya Bey'in Sultan Süleyman'a sunduğu kasidelerin dördü incelendi. Bir Osmanlı şiirini daha şerh etmek, geniş bir metin arkeolojisinin bir ucundan tutmak demektir. Elinizdeki çalışma, bu amaç gözetilerek oluştu. ABSTRACT This work aimed to enlighten one of literary the sources of history. Kaside' s had written of historical events. A literary text presents the historical events in psychological and sociological depth, while the information history tells them in usual method. In addition, lots of culture history terms take place in Ottoman verse. As a result, Ottoman poems processed historical places, people, the people costumes, art terms, profession groups, names of skyrockets. In this connection the four of kasîde's presented to Sultan Süleyman have been analyzed. Clarifying a new Ottoman poetry means, studying on“text archeology”. Thus, this work is formed.
Özet (Çeviri)