Hükümlü ve tutuklular hakkında verilen disiplin cezaları
Disciplinary punishments imposed on convicts and detainees
  1. Tez No: 869003
  2. Yazar: ASİYE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN SACİT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kişiler, dünya var olduğundan beri zaman zaman suç işleme eğiliminde olmuşlardır. İnsanları suç işlemeye iten davranışlar kimi zaman farklılaşsa da değişmeyen tek şey suç içeren davranışların mutlaka bir yaptırıma bağlanmasıdır. Bu yaptırımların en ağırlarından biri de hapis cezasıdır. Bu sebeple hapis cezasının infaz edildiği yer olan ceza infaz kurumları ülkelerde temel kurumlar haline gelmiştir. Bu kurumların düzen ve disiplini, hükümlü ve tutukluların huzur içinde yaşamaları için oldukça önemlidir. Ayrıca kurumunun disiplininin sağlanarak infazın amacı olan topluma yeniden kazandırmanın gerçekleşmesi bu düzen ve disipline bağlıdır. Mevzuatımızda, hükümlülere düzen ve disipline uymamanın sonucu olarak işlemiş oldukları fiilin ağırlığına göre farklı disiplin cezaları öngörülmüştür. Bu disiplin cezalarının uygulanabilmesi için infaz kurumu organlarınca bir idari işlem olan disiplin soruşturmasının yapılması gerekmektedir. Disiplin soruşturması yapılırken idarece kanunda öngörülen kurallara riayet edilmelidir. Bu kararın mahkûmların hayatında büyük etkiler doğuracağı ve infazın temel hedefi olan, kişileri topluma iyileştirerek kazandırmanın sağlıklı şekilde yerine getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
People have tended to commit crimes from time to time since the world has existed. Although the behaviours that lead people to commit crimes sometimes differ, the only thing that does not change is that criminal behaviours are necessarily subject to a sanction. One of the most severe of these sanctions is imprisonment. For this reason, penal execution institutions, where the prison sentence is executed, have become the basic institutions in countries. The order and discipline of these institutions are also very important for the convicts and detainees to live in peace. In addition, the realisation of reintegration into society, which is the purpose of execution by ensuring the discipline of the institution, depends on this order and discipline In our legislation, different disciplinary penalties are foreseen for convicts according to the severity of the act committed as a result of non-compliance with order and discipline. In order for these disciplinary penalties to be applied, disciplinary investigation, which is an administrative procedure, must be carried out by the bodies of the execution institution. During the disciplinary investigation, the rules stipulated in the law must be respected by the administration. It should not be forgotten that this decision will have a great impact on the lives of the inmates and that the main goal of the execution, which is to rehabilitate and reintegrate people into society, should be fulfilled in a healthy way.