Cezaevlerinde dini danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin verimliliği (Yozgat Cezaevi örneği)
Pastoral care and guidance services at penal institutions (Example of Yozgat province)
- Tez No: 581787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİD YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Kamu Yönetimi, Religion, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlık kadar eski olan suç olgusu ne yazık ki halen günümüzde geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Tarih boyunca suç olarak kabul edilen her türlü davranış ve fiillere karşı çeşitli tedbirler uygulanırken, günümüzde ise kişiyi özgürlüğünden alıkoyma yöntemi benimsenmektedir. Özgürlüğünden alıkonulan insanların kendilerini, hayatı ve ötesini sorgulamaktadırlar. Bu sorgu sürecinde ihtiyaç duydukları şeylerden birisi de manevi rehberliktir. Bundan dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı halkı dini konularda aydınlatma vazifesini Ceza İnfaz Kurumlarında da ifa etmek üzere projeler üretmiş, kendi kurumu içerisinde özel eğitim görmüş görevlilerine cezaevi vaizi adında bir kadro tahsis ederek dini danışmanlık ve manevi rehberlik faaliyetleri ile bu boşluğu gidermeyi hedeflemiştir. Bu hedef çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı uzun zamandan beri alanında uzman cezaevi vaizleri ile Ceza İnfaz Kurumlarında, din eğitimi kapsamında, dini danışmanlık ve manevi rehberlik faaliyetlerini yürüterek hizmet etmektedir. Bu araştırma, Ceza İnfaz Kurumlarında din eğitimi kapsamında uygulanan dini danışmanlık ve manevi rehberlik faaliyetlerinin ıslah çalışmalarındaki yeri ve önemini ortaya koymayı ve uygulanan faaliyetlerin yetersiz ve zayıf yönlerini tespit etmek ve faaliyetlerin verimliliğinin artmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, Yozgat E Tipi Ceza İnfaz Kurumu örneklemi ile Türkiye evreninde tüm hükümlü ve tutuklulara uygulanan dini danışmanlık ve manevi rehberlik faaliyetlerinin mevcut durumu hakkında değerlendirme yapmayı hedeflemektedir. Araştırma tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak, görüşme usulüne uygun bir şekilde hükümlü ve tutuklulara sorulan sorulara verilen cevaplar ve bu cevaplar neticesinde ulaşılan bulgu ve yorumlardan oluşmaktadır. Ceza İnfaz Kurumlarında yapılan dini danışmanlık ve manevi rehberlik faaliyetlerinin hükümlü ve tutuklular tarafından takdirle karşılandığı bununla beraber yapılan faaliyetlerin gerek yöntem gerekse içerik bakımından yetersiz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Uygulanan koğuş sohbetlerinin verimli ancak süre ve sıklık periyodu bakımından yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Konferansların verimli olduğu ancak her hükümlü ve tutukluya ulaşmadığı için yetersiz bulunduğu anlaşılmıştır. Kuran-ı Kerim derslerinin yüksek oran da verimli bulunmakla beraber şartlar gereği her hükümlü ve tutuklunun faydalanamaması nedeniyle yetersiz olarak değerlendirildiği anlaşılmıştır. Sonuç olarak uygulanmakta olan bu faaliyetlerin en kısa sürede hükümlü ve tutukluların ihtiyaçları doğrultusunda yeniden planlı bir şekilde değerlendirilmesi, çalışma koşullarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın Diyanet İşleri Başkanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında yapılacak yeni protokol ve müfredat çalışmalarına katkı sağlayacağı ve bu alanda çalışan veya çalışmak isteyen kişilere ışık tutacağı ve yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Crime phenomenon which is as ancient as humanity is still extant today. Whereas various measures against all kinds of actions and deeds has been applied throughout the history, today the system of detainment of freedom is adopted. Pastoral care and guidance services are one of the things that detained people who in this period question themselves, life and life beyond need. Thus, directorate of religious affairs conducted projects to carry out the duty of enlightening people about religions affairs also in penal institutions and by appointing staffs who received a special in-institution training as penal institution preacher, the directorate aimed to fill the gap in this field. In this scope, the directorate of religious affairs provides services with specialist penal institution preachers by carrying out pastoral care and guidance services as part of religious education in penal institutions for a long time. This study aims to emphasize the importance and place of pastoral care and guidance services in the scope of religious education in rehabilitation studies in Penal Institutions and to detect insufficient and weak sides of provided services and to make a contribution to the increasment of efficiency of the said services. The research aims to carry out an evaluation, using the example of Yozgat E Type Penal Institutions, about the current situation of pastoral care and guidance services provided to all convicts and prisoners around Turkey. The research is composed of answers and conclusion reached as a result of those answer given to the questions which were asked in due form of interview to the convicts and prisoners on a volunteer basis. It is inferred that pastoral care and guidance services provided in penal intuitions has been appreciated but on the other hand, the said services has been incapable with regards to both method and content. It is seen that ward communions has been efficient but inadequate in terms of duration and frequency. It is found that the conferences has been grateful yet insufficient since not all convicts and prisoners has been reached in this manner. It is concluded that Quran courses has been regarded highly efficient but on the other hand they were assessed as insufficient as not all convicts and prisoners could benefit from those courses. As a result, those services needs to be re-evaluated according to the needs of convicts and prisoners in a planned way within the shortest time and working conditions need to be reviewed. I expect that our study will make contributions to the protocols that will be arranged between the Directorate of Religious Affairs and the Ministry of Justice and to the new curriculum studies and that it will provide an insight and lend assistance to those colleagues of us who studies or would like to study on this field.