Anayasa hukuku açısından sözleşme hürriyeti
Freedom of contract in terms of Constitutional law
- Tez No: 869016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 663
Özet
Sözleşme hürriyeti, kişilerin kendi aralarındaki hukukî ilişkileri devletin müdahalesi olmaksızın karşılıklı rıza esasına göre serbestçe düzenleyebilmeleri anlamına gelir. Tarafların sözleşme yapmaya zorlanmamaları, sözleşmenin içeriğini serbestçe tespit edebilmeleri, sözleşmenin karşı tarafını seçebilmeleri, sözleşmenin tipini diledikleri gibi tayin edebilmeleri, karşılıklı anlaşarak daha önce akdetmiş oldukları bir sözleşmeyi değiştirebilmeleri veya ortadan kaldırabilmeleri sözleşme hürriyetinin güvence kapsamı içerisinde yer alan kullanım biçimleridir. Sözleşme hürriyeti, özel hukuk sistemine hakîm olan temel ilkelerden birisidir. Bunun yanı sıra, birçok ulusal hukuk düzeninde bu ilkenin anayasal statüye sahip olduğu da kabul edilmektedir. 1982 Anayasası'nın 48'inci maddesinde“Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir”denilmek sureti ile sözleşme hürriyeti temel hak ve hürriyetler arasında düzenlenmiş; böylece kanun koyucunun bu hürriyete gerçekleştirebileceği haksız ve keyfî müdahaleler karşısında bireylere güvence sağlanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Anayasa Mahkemesi kararları ve karşılaştırmalı hukuk verileri ışığında, sözleşme hürriyetinin anayasal teminat altına alınmış olmasının doğurduğu sonuçlar ile bu hürriyetin güvence ve sınırlandırma rejimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Freedom of contract means that individuals can freely arrange their legal relationships among themselves based on mutual consent without state intervention. The forms of exercise within the guarantee scope of freedom of contract include not being forced to enter into a contract, freely determining the content of the contract, choosing the other party to the contract, determining the type of contract as they wish, and mutually agreeing to modify or terminate a previously concluded contract. Freedom of contract is one of the fundamental principles governing the private law system. In addition, it is acknowledged that this principle holds constitutional status in many national legal systems. In Article 48 of the 1982 Constitution, it is stated that“Everyone has the freedom to work and contract in the field of their choice,”thereby establishing freedom of contract as a fundamental right and freedom. Thus, it aims to provide individuals with protection against unjust and arbitrary interventions by the legislator into this freedom. In this study, the implications of having freedom of contract constitutionally guaranteed, along with the protection and limitation regime of this freedom, are examined in light of Constitutional Court decisions and comparative law data.