Pediatrik onkoloji hastalarında, IMMY kiti ile cryptococcus antijenvarlığının araştırılması
Investigation cryptococcus antigen presence with IMMY kit in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 869068
  2. Yazar: AHMET ÇAĞRI BIKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MACİT İLKİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Cryptococcus neoformans kapsüllü bir mantar olup AIDS'li hastalarda meningoensefalit etkeni olması sebebi ile infeksiyonları önem kazanmıştır. Ancak, onkoloji hastalarında Cryptococcus infeksiyonlarına ilişkin bilgiler ve veriler sınırlıdır. Son yıllarda, kriptokokkozun lösemi ve lenfoma gibi hematolojik maligniteler başta olmak üzere birçok malignite türünde görülme sıklığında artış olduğu bildirilmiştir. Bu sebeple risk grubunda bulunan onkoloji hastalarında; hastalığın önlenmesi veya erken tanısı için antijenemi araştırmaları önem kazanmıştır. Sunulan çalışmada, Cryptococcus hastalığının erken tanısını hızlı, düşük maliyetli ve pratik bir şekilde mümkün kılan, Cryptococcus antijenini (CrAg) serumda yüksek duyarlılık ve özgüllükte saptayabilen hasta-başı serolojik test olan lateral flow antijen (LFA; yanal akış testi) testi kullanıldı. Bu test için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından, onaylanan tek immünokromatografik ölçüm testi olan IMMY CrAg® LFA CrAg Lateral Flow Assay tercih edildi. Ayrıca, hastaların demografik bilgileri, kemoterapi durumu ile hastalığın ekolojik kaynakları olan güvercin vb. kuş türlerine temas ile ökoliptus ve benzeri ağaca temas durumları belirlendi. Çalışmada, Pediatri Onkoloji polikliniğine başvuran, takipte ya da yeni tanı almış 168 çocuk onkoloji hastası ile malignite-negatif kontrol grubu olarak seçilen malignitesi olmayan 100 çocuk CrAg yönünden test edildi. Hasta grubunda 112'si erkek 56'sı kız idi. Ortalama yaş 8 yaş 2 ay olarak hesaplandı (yaş aralığı; 1 yaş 2 ay-18 yaş). Ayrıca bu hastaların 133 (%79) en az 3 aydır kemoterapi almakta idi. Diğer 35 (%21) hasta ise yeni tanı konulmuş olup henüz kemoterapiye başlanılmamıştı. Ayrıca, kontrol grubundaki malignite negatif olan 100 çocuğun 59'u kız 41'i erkek idi. Her iki grupta da Cryptococcus antijeni varlığı tespit edilemedi. Sonuç olarak, pediatri onkoloji hasta grubu ve kontrol grubunda antijenemi prevalansı %0 olarak belirlense de başka çalışmalar ile verilerimizin desteklenerek ülkemize ait çocukluk dönemini temsil eden kriptokokkoz prevalansı tespit edilmelidir. Bu çalışmalar, aseptomatik Cryptococcus hastalığı olan çocuklarda bakımın iyileştirilmesi yanında ailelerinin ve sağlık personelinin bilinçlendirilmesini ve ülkemize ait Pediatrik Onkoloji tedavi rehberlerine CrAg araştırılmasının eklenmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Cryptococcus neoformans is an encapsulated fungus and its infections have gained importance as it is the causative agent of meningoencephalitis in patients with AIDS. However, information and data regarding Cryptococcus infections in oncology patients are limited. In recent years, an increase in the incidence of cryptococcosis has been reported in many types of malignancies, especially hematological malignancies such as leukemia and lymphoma. For this reason, in oncology patients in the risk group; Antigenemia research has gained importance for the prevention or early diagnosis of the disease. In the present study, the lateral flow antigen (LFA; lateral flow test) test, which is a point-of-care serological test that enables the early diagnosis of Cryptococcus disease in a rapid, low-cost and practical way and can detect Cryptococcus antigen (CrAg) in serum with high sensitivity and specificity, was used. For this test, the IMMY CrAg® Lateral Flow Assay, the only immunochromatographic measurement test approved by the American Food and Drug Administration (FDA), was preferred. Additionally, patients' demographic information, chemotherapy status, and ecological sources of the disease, such as pigeons, etc. Contact with bird species and contact with eucalyptus and similar trees were determined. In the study, 168 pediatric oncology patients who were under follow-up or newly diagnosed and who were admitted to the Pediatric Oncology outpatient clinic and 100 children without malignancy, selected as the malignancy-negative control group, were tested for CrAg. In the patient group, 112 were boys and 56 were girls. The average age was calculated as 8 years and 2 months (age range; 1 year, 2 months-18 years). Additionally, 133 (79%) of these patients had been receiving chemotherapy for at least 3 months. The other 35 (21%) patients were newly diagnosed and had not yet started chemotherapy. In addition, of the 100 malignancy-negative children in the control group, 59 were girls and 41 were boys. The presence of Cryptococcus antigen could not be detected in either group. As a result, although the prevalence of antigenemia in the pediatric oncology patient group and control group was determined to be 0%, our data should be supported by other studies and the prevalence of cryptococcosis representing the childhood period in our country should be determined. These studies will improve the care of children with asymptomatic Cryptococcus disease, raise the awareness of their families and healthcare personnel, and include CrAg screening in our country's Pediatric Oncology treatment guidelines.