Kambinol türevi bileşiklerin sentezi ve nötral sfingomiyelinaz, asetilkolinesteraz ve butirilkolinesteraz enzimleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Synthesis of cambinol derivative compounds and investigation of their effects on neutral sphingomyelinase, acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase enzymes
  1. Tez No: 869067
  2. Yazar: ÖZGE KUYRUKÇU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Nötral sfingomiyelinaz 2 (nSMaz2) enzimi, Alzheimer hastalığı için potansiyel bir terapötik hedeftir. Tez çalışmamızda, yeni nSMaz inhibitörlerine ulaşmak için doksan iki tetrahidropirimidin, hekzahidropirimidin ve kinazolin türevi sentezlenmiş ve Bacillus cereus nSMaz üzerine inhibitör etkileri değerlendirilmiştir. Sentezlenen bileşikler arasından 6-(4-florofenil)-4-okso-2-tiyoksohekzahidropirimidin-5-karbonitril (Ö54), 1,85 µM IC50 değeriyle en aktif bileşik olarak bulunmuştur. Ayrıca tüm bileşiklerin asetilkolinesteraz (AChE) ve butirilkolinesteraz (BuChE) inhibitör aktiviteleri de test edilmiştir. 2-(Benziltiyo)-6-okso-4-oktil-1,6-dihidropirimidin-5-karbonitril (Ö14, IC50=3,60 µM) ve 2-((fenetil)tiyo)-6-okso-4-oktil-1,6-dihidropirimidin-5-karbonitril (Ö16, IC50=1,65 µM) bileşiklerinin selektif BuChE inhibitörleri olduğu bulunmuş ve enzim kinetiği çalışmasıyla inhibisyon modlarının karışık tip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, 6-kloro-2-tiyokso-2,3-dihidrokinazolin-4(1H)-on (Ö69), hem B. cereus nSMaz (IC50=6,43 µM) hem de BuChE (50 µM konsantrasyonda %59) inhibisyonu göstermiştir. Son olarak, seçilen bileşiklerin biyometaller ile etkileşimleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neutral sphingomyelinase 2 (nSMase2) enzyme is a potential therapeutic target for Alzheimer's disease. In this thesis, to reach novel nSMase inhibitors, ninety-two tetrahydropyrimidine, hexahydropyrimidine, and quinazoline derivatives were synthesized and evaluated for their inhibitory activities on the Bacillus cereus nSMase. Among the synthesized compounds, 6-(4-fluorophenyl)-4-oxo-2-thioxohexahydropyrimidine-5-carbonitrile (Ö54) was found to be the most active compound with an IC50 value of 1,85 µM. In addition, all compounds were also tested for their acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BuChE) inhibitory activities. 2-(Benzylthio)-6-oxo-4-octyl-1,6-dihydropyrimidine-5-carbonitrile (Ö14, IC50=3,60 µM) and 2-((phenethyl)thio)-6-oxo-4-octyl-1,6-dihydropyrimidine-5-carbonitrile (Ö16, IC50=1,65 µM) compounds were found to be selective BuChE inhibitors, and determined their mode of inhibition as mixed type inhibition by enzyme kinetic study. Moreover, 6-chloro-2-thioxo-2,3-dihydroquinazolin-4(1H)-one (Ö69) exhibited inhibition on both B. cereus nSMase (IC50=6,43 µM) and BuChE (59% at 50 µM concentration). Finally, the interactions of selected compounds with biometals were determined.