Pediatrik onkoloji hastalarında influenza virus enfeksiyonları
Influenza virus infections in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 484973
  2. Yazar: DENİZ ÖZDOĞRU SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnfluenza virus enfeksiyonu pediatrik onkoloji hastalarında morbidite ve mortalitenin önemli bir sebebidir. Bu çalışmanın amacı pediatrik onkoloji ve hematoloji hastalarında influenza virus enfeksiyonlarının insidansı ve influenza A virus alt tiplerinin tespit edilmesidir. Ocak 2014 ve Eylül 2017 tarihleri arasında solunum yolu enfeksiyonu olan 134 çocuktan flocked eküvyon (Copan Diagnostics, Italy) ile nazofaringeal sürüntü örnekleri alınmıştır. İnfluenza A ve B virus varlığını araştırmak için real-time PCR testi (RealStar Influenza S & T RT-PCR Kit 3.0, Altona Diagnostics, Germany) ve antijen tespiti için direkt floresan antikor testi (Argene SA, France) kullanılmıştır. İnfluenza A virus pozitif örnekler H1N1 ve H3N2 alt tiplerinin tanısı için influenza A H1N1 ve H3N2 Real-TM PCR testi (Sacace, Italy) ile analiz edilmiştir. Real-time RT-PCR ile 134 çocuğun %35'inde (47) influenza A virus ve %6'sında (8) influenza B virus olmak üzere influenza virus %41 (55/134) oranında tespit edilmiştir. İnfluenza A virus pozitif örneklerin 25'i (%18.7) influenza A/H1N1 ve 22'si (%16.4) influenza A/H3N2'dir. İnfluenza A ve B virus için real-time PCR testine göre DFA testinin sensitivitesi sırasıyla %83, %100 ve spesifitesi %97.7 ve %100 bulunmuştur. Sonuç olarak pediatrik onkoloji ve hematoloji hastalarında influenza virus enfeksiyonlarının real-time PCR test ile erken tanısı, antiviral tedaviye zamanında başlanmasıyla influenzaya bağlı ciddi komplikasyonları önleyecektir.
Özet (Çeviri)
Influenza virus infection is a major cause of morbidity and mortaliy in pediatric oncology patients. The aim of this study was to determine the incidence of influenza virus infections and influenza A virus subtypes in pediatric oncology and hematology patients. Between January 2014 and September 2017, nasopharyngeal swab specimens were collected by flocked swabs (Copan Diagnostics, Italy) from 134 children with respiratory tracy infection. Real-time PCR test (RealStar Influenza S & T RT-PCR Kit 3.0, Altona Diagnostics, Germany) was used to investigate the presence of influenza A and B virus and direct fluorescent antibody test (Argene SA, France) was performed for antigen detection. Influenza A virus-positive samples were analyzed by influenza A H1N1 and H3N2 Real-TM PCR test (Sacace, Italy) to identify H1N1 and H3N2 subtypes. Of 134 children, influenza virus was found in %41 (55), of which influenza A virus in 35% (47) and influenza B virus in 6% (8) by real-time PCR test. Of influenza A virus positive samples, 25 (18.7%) were influenza A/H1N1 and 22 (16.4%) were influenza A/H3N2. In comparison to real-time PCR test, sensitivity of DFA test for influenza A and influenza B virus was 83%, 100% and specificity was 97.7% and 100%, respectively. In conclusion, early diagnosis of influenza virus infections in pediatric oncology and hematology patients using real-time PCR test will prevent serious influenza-related complications by starting antiviral treatment on time.