Jeotermal enerji ve çevresel etkilerinin toplumsal algısı üzerine bir çalışma: Aydın ili örneği
A study on social perception of geothermal energy and its environmental effects: The case of Aydın ​​province
  1. Tez No: 869084
  2. Yazar: RÜVEYDA BİNAY İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Her geçen gün artan nüfus ile enerji ihtiyacı daha da artmaktadır. Günümüzde fosil yakıtlarına alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal enerjiye yönelim oldukça fazladır. Temiz enerji olarak bilenen jeotermal enerji yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş sıvı olarak bulunur daha sonra kullanımına bağlı olarak elektrik üretimi, ısınma ve çeşitli alanlarda kullanılmak üzere yer altından çıkarılmaktadır. Bu çalışmada Aydın ili ve çevresindeki jeotermal enerjinin çevresel etkilerine yönelik toplumsal görüşlerin belirlenmesi amaçlanmış ve Aydın ili ve çevresinde yaşayanların konuya bakış açıları ortaya konulmuştur. Çalışmada anket verilerinden yararlanılmıştır. Google form anketi 75 kişiye uygulanarak veriler elde edilmiştir. Anket sorularında 5'li likert ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS istatistik paket programından yararlanılmıştır. Veri analizinde betimsel istatistikten yararlanılmıştır. Araştırmada önemli bulgular olarak“Jeotermal enerji santrallerinin ülke ekonomimize katkısı olduğunu düşünüyor musunuz? ”önermesine katılımcılar %70,7 oranda katılmıştır.“Jeotermal enerji santrallerinin yakınındaki tarımsal alanlarda yetişen ürünlerin kalitesinin düştüğünü düşünüyor musunuz? ”önermesinin katılımcılar %70,6 oranda katılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde; Aydın ili ve çevresinde yaşayanlar jeotermal enerjinin yararı olduğu kadar zararı olduğunu da düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
With the population increasing day by day, the need for energy increases even more. Nowadays, there is a lot of interest in geothermal energy, one of the renewable energy sources, as an alternative to fossil fuels. Geothermal energy, known as clean energy, is found as liquid accumulated in various depths of the earth's crust, and then, depending on its use, it is extracted from underground for electricity generation, heating and use in various areas. In this study, it was aimed to determine social views on the environmental effects of geothermal energy in Aydın province and its surroundings, and the perspectives of those living in Aydın province and its surroundings were revealed. Survey data was used in the study. Data was obtained by applying a Google form survey to 75 people. A 5-point Likert scale was used in the survey questions. SPSS statistical package program was used to evaluate the data obtained. Descriptive statistics were used in data analysis. The important findings of the research are“Do you think that geothermal power plants contribute to our country's economy?”70.7% of the participants agreed with the proposition. "Do you think that the quality of products grown in agricultural areas near geothermal power plants has decreased? 70.6% of the participants agreed with the proposition. When the results are evaluated; People living in Aydın province and its surroundings think that geothermal energy has both benefits and harms.