E-ticarette kişisel verilerin korunması; Siber saldırılar, kişisel veri güvenliği ihlalleri ve sonuçları
Protection of personal data in e-commerce; Cyber attacks, personal data security breaches and relevant consequences
- Tez No: 869085
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI MAKARACI BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı devinim elektronik ticaret sektöründeki gelişmeleri de tetiklemiş, elektronik ticaret hacminin artması ve buna bağlı olarak her geçen gün daha fazla kişisel verinin elektronik ortama aktarılması kişisel verilere yönelik tehditleri beraberinde getirmiştir. Elektronik ticaret ortamında kimlik ve iletişim verileri, ödemeye ilişkin veriler, IP numaraları, log kayıtları, internette gerçekleştirilen işlemlerin bıraktığı dijital izler, çerez teknolojisi kullanılarak oluşturulan kullanıcı profilleri gibi birçok kişisel veri paylaşılmaktadır. Şirketlerin üretim ve pazarlama stratejilerini geliştirmeye ve hedefli reklamcılık oluşturmaya yönelik kullandığı kullanıcı profillerinin çoğu zaman şirketler tarafından piyasayı yönetmeye dair çok önemli araçlara dönüştüğü veya siber tehditler sonucu elde edilen ödeme verilerinin birçok suça konu olduğu bilinen bir gerçektir. Bu noktada elektronik ticarette kişisel verilerin hukuka uygun bir şekilde toplanarak işlenmesi ve korunması hususu önem kazanmaktadır. Elektronik ticaret sektörünün siber saldırıların hedefi haline gelmesi ve siber tehditlerin gelişen teknolojiye paralel olarak her geçen gün boyut ve nitelik değiştirmesi hukuken alınacak önlemlerin yanı sıra yaşanan veri ihlallerini önlemeye ve veri güvenliğini sağlanmaya yönelik teknik güvenlik önlemlerinin alınmasını da zorunlu kılmaktadır. Çalışmamızda elektronik ticaret sektöründe kişisel verilerin korunması, sıklıkla karşılaşılan siber saldırı yöntemleri ve yaşanan veri ihlalleri değerlendirilerek, kişisel veri güvenliğini sağlamaya yönelik alınabilecek önlemler ve veri ihlallerinin sonuçları teknik ve hukuki boyutlarıyla detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement in information technologies has also triggered developments in the electronic commerce sector, thus the increase in the volume of electronic commerce and the transfer of more and more personal data to the electronic environment have brought along threats regarding personal data. Various personal data are shared in the electronic commerce environment such as identity and communication data, payment-related data, IP numbers, log records, digital traces left by transactions on the internet, user profiles created using cookie technology. It is a well-known fact that user profiles used by companies in order to develop production and marketing strategies and create targeted advertising often turn into very important tools for companies to manage the market, or that payment data obtained as a result of cyber threats are the subject of numerous crimes. At this point, it is of importance tocollect and process and protect personal data in electronic commerce in accordance with the law. The fact that the electronic commerce sector has become the target of cyber-attacks and that cyber threats are changing in size and quality every day in parallel with the advancing technology makes it necessary to take technical security measures in addition to legal measures in order to prevent data breaches and ensure data security. In our study, protection of personal data in the electronic commerce sector, frequently encountered cyber-attack methods and experienced data breaches were evaluated, and the measures that can be taken to ensure personal data security and the consequences of data breaches were examined in detail with their technical and legal aspects.