Kenevir terbiyesinde yenilikçi ve çevre dostu yöntem geliştirilmesi
Developing an innovative and environment-friendly-method in hemp trearment
  1. Tez No: 869093
  2. Yazar: BUKET MECİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kenevir son dönemde üzerinde konuşulan ve popülaritesi artan bir biyo-bozunur, çevre dostu, sürdürülebilir ve yenilenebilir bir lif olup, ülkemizde de kenevir bitkisinin ekimi ve yetiştiriciliği, 2016 yılında Resmî Gazete'de yayınlanan tebliğle pek çok ilde ve bu illerin ilçelerinde izinle serbest hale getirilmiştir. Ekim alanları artarken açılan kenevir enstitüleri de konunun önemini desteklemektedir. Dolayısıyla, devlet kalkınma planları içinde yer alan kenevir üretiminin artışına paralel olarak kenevir lifinden katma değeri yüksek ürünlerin elde edilmesi ve kenevirin işlenme teknolojilerinin geliştirilmesi de önemlidir. Bu projede yenilikçi ve çevre dostu yöntemlerle kenevirin terbiyesi araştırılmıştır. %100 kenevir liflerinden üretilmiş dokuma kumaşlara ozonlama, ultrason destekli ozonlama ve UV destekli fotokatalitik ağartma işlemleri uygulanarak; sonuçlar klasik ön terbiye işlemlerinin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hemp is a biodegradable, environmentally friendly, sustainable and renewable fiber that has been talked about recently and has increased in popularity. In our country, the cultivation and cultivation of the hemp plant has been made free with permission in many provinces and districts of these provinces with the notification published in the Official Gazette in 2016. While the cultivation areas are increasing, the hemp institutes opened also support the importance of the subject. Therefore, in parallel with the increase in hemp production, which is included in state development plans, it is also important to obtain high value-added products from hemp fiber and to develop hemp processing technologies. In this project, the processing of hemp using innovative and environmentally friendly methods was investigated. By applying ozonation, ultrasound-assisted ozonation and UV-assisted photocatalytic bleaching processes to woven fabrics made of 100% hemp fibers; The results were compared with the results of classical pre-treatment processes.