Kedi ve köpeklerde görülen kalp hastalıklarının yaşagöre dağılımının değerlendirilmesi
Evaluation of the distribution of heart diseases in cats and dogs according to age
  1. Tez No: 896075
  2. Yazar: ADEM MUSLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kalp hastalıkları hem beşeri hekimliklte hem de veteriner hekimlikte hayatı olumsuz etkileyen ve ölümle sonuçlanabilen önemli hastalıklardandır. Gelişen teknoloji ve muayene yöntemleri ile kedi ve köpeklerde kalp hastalıklarının tanısı çok daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Sunulan bu çalışmada kedi ve köpeklerde kalp hastalıklarının yaşa göre dağılımı incelenmiş olup, yaş gruplarına göre hayvanların risk düzeyi ortaya konulması amaçlanmıştır. Sunulan bu tez çalışmasında Eskişehir ve yakın çevresinden özel bir kliniğe solunum problemi, egzersiz intolerans, öksürük vb. kalp hastalığı bulguları ile getirilen kedi ve köpeklerin kardiyolojik muayenesi yapılmıştır. Çalışmaya 50 kedi ve 60 köpek dahil edilmiştir. Ultrason ile ekokardiyografik muayenesi yapılan kedi ve köpeklerin kalp hastalıkları teşhis edilip yaşa göre dağılımlarına bakılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hem kedilerde hem de köpeklerde yaş ortalaması arttıkça kalp hastalıklarının prevalansının arttığı belirlenmiştir. Ayrıca köpeklerde görülen kalp hastalıklarında yaş ortalamasının iri veya küçük ırk olmasına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bu bağlamda hem hastalıkların doğru tanı ve teşhisi için hem de kedi ve köpeklerin hayat kalitesini artırmak amacıyla düzenli olarak ekokardiyografik olarak kardiyolojik muayene yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Heart diseases are essential diseases that negatively affect life and can result in death in both human medicine and veterinary medicine. With the development of technology and examination methods, diagnosing heart diseases in cats and dogs can be done much more quickly. In this study, the distribution of heart diseases in cats and dogs according to age was examined, and the aim was to reveal the risk level of animals according to age groups. This thesis study brought patients with respiratory problems, exercise intolerance, cough, etc., to a private clinic in Eskişehir and its immediate surroundings. Cardiological examination of cats and dogs brought with signs of heart disease was performed. 50 cats and 60 dogs were included in the study. Heart diseases of cats and dogs were diagnosed by ultrasound and echocardiographic examination, and their distribution according to age was examined. According to the results obtained, it was determined that the prevalence of heart diseases increased as the average age increased in both cats and dogs. It has also been determined that dogs' average age of heart disease varies depending on whether they are large or small breeds. In this context, it is recommended to perform regular echocardiographic and cardiological examinations for the correct diagnosis and diagnosis of diseases and to improve the quality of life of cats and dogs.