Antalya ilindeki kedi ve köpeklerde görülen göz hastalıkları prevalansının belirlenmesi
Determination of the prevalence of eye diseases in cats and dogs in Antalya province
- Tez No: 950710
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFÜKAR KADİR SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gözde görülen rahatsızlıklar, evcil pet hayvanlarında karşımıza çıkan sorunların büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Antalya ilindeki kedi ve köpeklerde göz hastalıkları prevalansının hastaların fizyolojik ve morfolojik özelliklerini değerlendirilerek ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma materyalini, iki veteriner kliniği ve bir Hayvan Hastanesine olmak üzere üç Veteriner Sağlık Merkezine 2018-2024 yılları arasında getirilen 36397 pet hayvanına ait ırk, yaş, cinsiyet ve teşhis olarak toplamda göz hastalığı olan 3402 kedi ve köpek hasta sayısı belirlenmiştir. Bu hastalardan 1685 ini kediler oluşturmaktadır. Bu hasta kedilerde ise harder bezi prolapsusu (% 0) (n:0), ektropion (% 0) (n:0), glakom (% 23,3) (n:392), gözde yabancı cisim (% 3,7) (n:62), katarakt (% 0) (n:0), konjunktivitis (% 15,2) (n:256), keratokonjunktivitis (% 12,2) (n:205), keratitis (% 11,4) (n:192), entropion (% 5,3) (n:89), kornea ülseri (% 2,8) (n:48), korneal dermoid (% 0) (n:0), travmatik ekzoftalmus (% 1) (n:17), travmatik hifema (% 1,5) (n:26), üveitis (% 23,6) (n:398) olgusu gözlemlenmiştir. 1717 adet köpek hastalarından harder bezi prolapsusu (% 3) (n:52), ektropion (% 0,2) (n:4), konjunktivitis (% 15) (n:258), keratitis (% 3,4) (n:59), entropion (% 2,7) (n:46), glakom (% 14,6) (n:251), gözde yabancı cisim (% 4,4) (n:76), katarakt (% 7,9) (n:136), keratokontunktivitis (% 14,8) (n:254), kornea ülseri (% 0,5) (n:9), korneal dermoid (% 0,3) (n:6), travmatik egzoftalmus (% 2,4) (n:42), travmatik hifema (% 2,6) (n:44), üveitis (% 28) (n:480) olgusu gözlemlenmiştir. Kedilerde ve köpeklerde üveitis hastalığı diğer hastalıklara oranla daha yaygın gözlemlenmiştir. Kedi ırklarından tekir kedilerde % 80,2 oranında, köpek ırklarından melez köpeklerde % 74,2 oranında ve farklı ırklardan oransal olarak daha fazla gözlemlenmiştir. Kedilerde göz hastalıklarının yaşa bağlı prevalansında 1 yaş, köpeklerde ise 0-1 yaşta daha sık rastlandığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Antalya ilindeki kedi ve köpeklerde göz hastalıkları prevalansı hastaların fizyolojik ve morfolojik özellikleri değerlendirilerek ortaya konmuş, çalışmada göz hastalıklarının genç yaşlardaki hastalarda daha fazla gözlendiği belirlenmiş olup, bu çalışma ile elde edilen verilerin lliteratüre katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Ocular disorders constitute a significant proportion of the health issues encountered in domestic pet animals. Over recent years, there has been a marked increase in the incidence of eye diseases. The primary aim of this study was to determine the prevalence of ocular diseases in cats and dogs in Antalya province, based on data obtained from two private veterinary Clinic and the one Animal Hospital, by evaluating the physiological and morphological characteristics of the affected patients. The study sample comprised 10,212 pet animals that were presented to Petvet Veterinary Clinic, Empathy Veterinary Clinic, and the European Animal Hospital between 2018 and 2024. A total of 3,402 of these animals were diagnosed with ocular diseases, and data were collected based on breed, age, gender, and diagnosis. Among these patients, 1,685 were cats. The observed ocular diseases in these cats were as follows: membrana nictitans gland prolapse (0% ) (n: 0), ectropion (0% ) (n: 0), glaucoma (23.3% ) (n: 392), foreign bodies in the eye (3.7% ) (n: 62), cataract (0% ) (n: 0), conjunctivitis (15.2% ) (n: 256), keratoconjunctivitis (12.2% ) (n: 205), keratitis (11.4% ) (n: 192), entropion (5.3% ) (n: 89), corneal ulcer (2.8% ) (n: 48), corneal dermoid (0% ) (n: 0), traumatic exophthalmia (1% ) (n: 17), traumatic hyphema (1.5% ) (n: 26), and uveitis (23.6% ) (n: 398). Among the 1,717 dog patients, the following ocular conditions were noted me glanmbrana nictitans gland prolapse (3% ) (n: 52), ectropion (0.2% ) (n: 4), conjunctivitis (15% ) (n: 258), keratitis (3.4% ) (n: 59), entropion (2.7% ) (n: 46), glaucoma (14.6% ) (n: 251), foreign bodies in the eye (4.4% ) (n: 76), cataract (7.9% ) (n: 136), keratoconjunctivitis (14.8% ) (n: 254), corneal ulcer (0.5% ) (n: 9), corneal dermoid (0.3% ) (n: 6), traumatic exophthalmia (2.4% ) (n: 42), traumatic hyphema (2.6% ) (n: 44), and uveitis (28% ) (n: 480). Uveitis was the most frequently observed ocular disease in both cats and dogs, surpassing other conditions in prevalence. Among the cat breeds, domestic shorthair cats exhibited the highest prevalence at 80.2% , while among dog breeds, mixed-breed dogs demonstrated a prevalence of 74.2% . Furthermore, the prevalence of ocular diseases was higher in younger cats, particularly those aged 1 year, while in dogs, the highest prevalence was observed in the 0-1 year age group. In conclusion, ocular diseases were more commonly observed and recorded in younger patients, with a higher incidence in those within the early stages of life.