Evaluating the impact of indoor environmental factors on job satisfaction and productivity in office settings
Ofis ortamlarında iç mekan çevresel faktörlerin iş memnuniyeti ve verimlilik üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 869116
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, özellikle ofis ortamlarına odaklanarak, çağdaş işyerlerinde iç mekan çevre kalitesi, iş tatmini ve üretkenlik arasındaki karmaşık bağlantıları incelemektedir. Modern mesleki ortamların çeşitli ve dinamik doğasını kabul eder ve işyerindeki heterojenliği ve buna bağlı tehlikeleri dikkate almanın önemini vurgular. Görsel konfor, akustik konfor, termal konfor ve iç mekan hava kalitesini kapsayan iç mekan çevre kalitesi, refahı, iş memnuniyeti ve verimliliği etkileyen kritik bir belirleyici olarak ortaya çıkıyor. Araştırma, toplumsal değişimlerden, teknolojik gelişmelerden ve esnek çalışma yöntemlerinden etkilenen ofis çalışanları için gelişen çalışma koşullarını keşfetmeyi amaçlıyor. Ankara, Türkiye'deki ofis ortamlarında çalışan 380 işçiyi kapsayan niceliksel verileri toplamak için yapılandırılmış bir çevrimiçi anket kullanılmıştır. İstatistiksel analizde keşifsel faktör analizi ve korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular, iç mekan çevre kalitesi faktörleri ile iş memnuniyeti ve verimliliği arasındaki ilişkiye dair değerli bilgiler elde etti. Özellikle, iç mekan çevre kalitesi faktörleri arasında görsel koşulların, ofis ortamlarındaki akustik, sıcaklık ve nem koşullarından daha fazla iş memnuniyetini ve verimliliği önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur. Bu çalışma araştırması, iç mekan çevre kalitesi bileşenleri ile iş memnuniyeti ve verimliliği arasındaki niceliksel ilişkileri açıklayarak, çalışan verimliliği ve memnuniyetine öncelik verirken modern iş yerlerinin gelişen ortamında gezinen kuruluşlar için stratejik rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study delves into the intricate connections among Indoor Environmental Quality (IEQ), job satisfaction, and productivity in contemporary workplaces, specifically focusing on office settings. It acknowledges modern occupational environments' diverse and dynamic nature, emphasizing the significance of considering workplace heterogeneity and associated hazards. IEQ, comprising visual comfort, acoustic comfort, thermal comfort, and indoor air quality emerges as a critical determinant influencing well-being, job satisfaction, and productivity. The research aims to explore the evolving work conditions for office workers influenced by societal changes, technological advancements, and flexible work methods. A structured online questionnaire was utilized to collect quantitative data, including 380 workers in office settings in Ankara, Turkey. Statistical analysis employed the Exploratory Factor Analysis (EFA) and correlation analysis. The findings achieved valuable insights into the relationship between IEQ factors and job satisfaction. Specifically, among IEQ factors, visual conditions were found to significantly impact job satisfaction and productivity more than acoustic, temperature, and humidity conditions in office settings. By elucidating the quantitative relationships among IEQ factors, productivity, and job satisfaction, this study research offers strategic guidance for organizations navigating the evolving of workplaces while prioritizing employee productivity and satisfaction