Görsel yemek hikâyesi ve niyet: Planlı davranış teorisi
Visual food story and intention: The theory of planned behavior
  1. Tez No: 869117
  2. Yazar: AHMET ELİÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN ÖZBEY KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, Planlı Davranış Teorisi yemek secim niyetini, görsel yemek hikâye anlatımının kullanılması durumunda, nasıl etkilemektedir. 400 adet anket analiz edilerek bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ve modelde yer alan hipotezler, korelasyon, Anova ve çoklu regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Yapılan ölçüm sonuçlarının güvenirliğe ve geçerliliğe sahip olduğu görülmüştür. Araştırmadan çıkan sonuçlara göre, görsel yemek hikâye anlatımının tutumun, öznel normun ve algılanan davranışsal kontrol, yemeği seçmeye yönelik niyete olumlu ve pozitif yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Algılanan davranışsal kontrolün görsel hikâyesi bulunan yemeği seçmeye yönelik davranışsal niyete en yüksek oranda etki ettiği, tutumun ikinci sırada ve öznel normun en düşük etkiye sahip olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines how the Theory of Planned Behavior influences food choice intentions when visual food storytelling is used. Findings were reached by analyzing 400 surveys. The data obtained as a result of the research and the hypotheses in the model were tested using correlation, ANOVA and multiple regression analysis. It has been observed that the measurement results have reliability and validity. According to the results of the research, it was determined that visual food storytelling had a positive and positive effect on attitude, subjective norm and perceived behavioral control, and intention to choose the food. It was revealed that perceived behavioral control had the highest impact on the behavioral intention to choose the food with a visual story, attitude came in second place, and subjective norm had the lowest impact.