Genç voleybolcularda relatif kol ve relatif bacak kuvveti ile dikey sıçrama performansı arasındaki ilişki
The relationship between relative arm and leg strength and vertical jump performance in young volleyballers
  1. Tez No: 869138
  2. Yazar: VEYSEL CAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN MARANGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı genç voleybolcularda relatif kol ve relatif bacak kuvveti ile dikey sıçrama performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi, gönüllü katılım esasına göre katılmayı kabul eden Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne kayıtlı voleybol takımlarında oynayan 30 erkek (yaş 15,80±1,00 yıl, boy uzunluğu 180,23±6,14 cm, vücut ağırlığı 72,57±12,33 kg) sporcudan oluşmaktadır. Bu kapsamda erkek sporcularda relatif kol kuvveti, relatif bacak kuvveti ve dikey sıçrama mesafesi ölçümleri incelenmiştir Araştırmada ölçümler sonunda elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 29.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between relative arm and relative leg strength and vertical jump performance in young volleyball players. The sample of the study consisted of 30 male athletes (age 15.80±1.00 years, height 180.23±6.14 cm, weight 72.57±12.33 kg) playing in volleyball teams registered in Kırşehir Provincial Directorate of Youth and Sports who agreed to participate on a voluntary basis. In this context, relative arm strength, relative leg strength and vertical jump distance measurements were examined in male athletes. IBM SPSS 29.0 package program was used to analyze the data obtained at the end of the measurements.