Batın duvarı defectlerinde primer ve sentetik greftlerle iyileşmenin incelenmesi (Deneysel çalışma)
- Tez No: 86915
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇELENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Abdominal cerrahi sonrasında gelişen insizyonel hernilerin ve abdominal defektlerin onarımı cerrahi açıdan günümüzde hala büyük problemlere yol açmaktadır. Bu çalışmada insizyonel hemi ve batın duvarı defektlerinin onarımında kullanılan primer onarım, polipropilen (PP) ve e-PTFE greft ile onarım yöntemlerinin birbirleriyle karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada 30 adet Wistar albino cinsi sıçan 3 gruba ayrıldı. Batın ön duvarlarından 4x2 cm.'lik kısım cilt hariç, adale ve periton ile birlikte cilt altından iyice dekole edilerek çıkarıldı. Defektin 1/3 üst kısmı PP greft ile, ortadaki 1/3'lük kısım primer olarak, alt 1/3'lük kısmı e-PTFE greft kullanılarak onarıldı. Birinci grup postoperatif 20. gün, II. grup postoperatif 40. gün, III. grup postoperatif 80. gün sakrifiye edilip, batın ön duvarları bir bütün olarak çıkarıldı. Primer ve greftlerle onarılan 3 bölgeden 3 ayrı doku parçası hazırlandı. Parçalardan birisi Mason Trikrom (MT) ve hemotoksilen eozin (H&E) boyasıyla boyanıp histopatolojik inceleme, diğeri -30 °C de derin dondurucuda saklanıp hidroksiprolin ölçümü, son doku parçasında ise gerilim kuvvet ölçümü yapıldı. Histopatolojik yönden incelendiğinde PP greftin oluşturduğu skar dokusunda inflamatuar hücre yoğunluğunun diğer onarımlara göre anlamlı olarak arttığı, fibroblastların greft kullanılan onarımlarda belirginleştiği, kollajen diziliminin ise e-PTFE greftte diğer onarım yöntemlerine göre daha düzenli ve ince olduğu saptandı. Visseral adezyon ve infeksiyona eğilim PP greftte e-PTFE grefte göre daha fazla oranda görüldü. Gerilim kuvveti greft kullanılan bölgelerde primer onarım yapılan bölgeye göre daha anlamlı olarak arttı. Hidroksiprolin değeri ise zamana bağlı artarken, mikroskopik bulgularla parelellik göstermedi. Üç onarım yönteminin karşılaştırılması sonucunda greftle onarımın primer onarıma göre daha fazla mekanik dayanıklılık sağladığı, e-PTFE greftin daha ideal özeliklere sahip olduğu kanısına varılmış olmasına rağmen, PP greftin e-PTFE grefte nazaran çok daha ucuz oluşu ve e-PTFE greftle arasında mekanik dayanıklılık açısından anlamlı bir fark bulunmaması uygun vakalarda tercih edilebileceği kanısını oluşturdu. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY The repair of postoperative incisional hernia and abdominal wall defects following abdominal surgery still cause serious problems at the present time. The aim of this study is to compare different incisional hernia and abdominal wall repair techniques which are primary repair and polypropylene (PP) and expanded polytetrafluoroethylene (e-PTFE) mesh repairs. Thirty Wistar albino rats were used and seperated into 3 groups. A 4x2 cm abdominal wall including muscle and peritoneum was resected leaving the abdominal skin intact and an abdominal wall defect was formed. Upper 1/3 part of defect repaired by PP mesh, middle 1/3 part by primary repair and lower 1/3 part by e-PTFE mesh. Rats in group I were sacrified at postoperative 20. th day, in group II at postoperative 40.th day and in group III at postoperative 80.th day and all abdominal wall was resected en bloc. Three separate tissue pieces were prepared from each three differently required section. While one tissue piece was stained by Mason's Tricrom and hemotoksilen-eosin for histopathological evaluation, second tissue piece was frozen at -30 °C for tissue hydroksiproline level measurement and last tissue piece was used for tissue tension strength measurement. Histopathologically, inflammatory cell density of PP scar tissue was signifacantly than that of other repairs, fibroblasts were more obvious in mesh-repaired scars and collagen arrangements in e-PTFE mesh were more regular and fine than those of other repair types. Visceral adhesions and tendency to infection were higher in PP mesh than e-PTFE mesh. Tension strength in mesh-repaired regions was significantly higher than that of primary repaired region. Although the hydroksiproline levels were increased in time, it was not correlated with microscopic results. It is concluded that mesh-repair provides more mechanical resistance than primary repair, and although the e-PTFE mesh has more ideal features, PP mesh may be preferred in suitable cases since it is cheaper than e-PTFE and there is no difference between two meshes in the aspect of mechanical resistance. 'JaKOGKETİRSKüBÖUI 43 ®©&UMANTASYON