Tıkanma ikterine bağlı oluşan bakteriyel translokasyonun karaciğer, safra yolları ve barsak mikroflorası üzerine etkileri (Deneysel çalışma)
The Effect of bacterial translocation on liver, biliary tract and intestinal microflora in obstructive jaundice
  1. Tez No: 86916
  2. Yazar: AHMET DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BATKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bakteri translokasyonu, barsak bariyer görevinin ortadan kalkması sonucu barsak içindeki canlı veya ölü bakteriler ile bunların toksik ürünlerinin karaciğer, dalak, mezenterik lenf nodları ve sistemik dolaşıma yayılması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan ekstrahepatik safra yolu obstrüksiyonunun erken ve geç evrelerinde intestinal endojen bakteri kolonizasyonu ve bakteri translokasyonu üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışma GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Deneysel Araştırma Laboratuvarında Ocak-Mayıs 1999 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Mikrobiyolojik ve biyokimyasal değerlendirmeler GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Mikrobiyoloji ve Biyokimya Servislerinde yapılmıştır. Çalışmada 10'ar sıçandan oluşan 4 grup belirlendi. Laparotomiyi takiben kontrol grubunda hiçbir işlem yapılmazken sham grubunda koledok elevasyonu, erken obstrüksiyon grubunda 3 gün süreyle koledok ligasyonu, geç obstrüksiyon grubunda ise 7 gün süreyle koledok ligasyonu uygulandı. Çalışma sonunda deneklerden karaciğer, dalak, MLN ve ince barsak doku örnekleri ile 2 cc kan örneği alındı. Sonuçlar biyokimyasal ve mikrobiyolojik olarak değerlendirildi Obstrüksiyon gruplarında bilirubin, SGOT, SGPT ve ALP değerlerinin anlamlı olarak arttığı, bilirubin artışının geç obstrüksiyon grubunda daha belirgin olduğu saptandı. Bakteri translokasyonunun obstrüksiyon gruplarında anlamlı olarak arttığı, tıkanma ile birlikte Gr(-) mikroorganizmalara ek olarak Gr(+) ve anaerop mikroorganizma translokasyonunun belirginleştiği tespit edildi. Bakteri translokasyonunun yoğunluğu tıkanma süresi ile doğru orantılı idi. Ekstrahepatik safra yolu obstrüksiyonunun belirgin bakteriyel translokasyona neden olduğu ve translokasyon ile buna bağlı septik komplikasyonların preoperatif ve postoperatif dönemlerde alınacak uygun tedbirlerle azaltılabileceği veya önlenebileceği kanısına varıldı. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF BACTERIAL TRANSLOCATION ON LIVER, BILLIARY TRACT AND INTESTINAL MICROFLORA IN OBSTRUCTIVE JAUNDICE. As a result of the disturbance of the gut barrier function, the invasion of living or dead bacteria's and their toxic products to liver, spleen, mesenteric lenf nodes and systemic circulation is called as bacterial translocation. In this study, the effect of experimentally induced obstruction of extrahepatic bile duct on early and late phases on intestinal endogen bacterial colonisation and bacterial translocation was evaluated. This study has been performed in Experimental Research Laboratory of GATA Haydarpaşa Training Hospital between January and May 1999.Biochemical and microbiological evaluation have been studied in Department of Biochemistry and Microbiology. Four groups of 10 rats were determined. Following the laparotomy, no other procedure was performed in control group. Bile duct elevation in sham group; bile duct ligation for 3 days in early obstruction and for 7 days in late obstruction group were done. At the end of the experiment, specimens from intestine, mesenteric lenf node, liver, spleen and blood (2 cc) were taken. Results were evaluated both microbiologically and biochemically. Bilurubin, SGOT, SGPT and ALP values in obstruction groups have significantly increased; while increase in bilurubin was statistically significant comparing to other groups. Bacterial translocation was significant in obstruction groups and, translocation of Gram (+) and anaerobic microorganism have accompanied to Gram (-) microorganism in an increased rate by the obstruction. Increase in bacterial translocation was time dependant and directly correlated to the duration of the obstruction. As a conclusion, extrahepatic bile duct ligation causes bacterial translocation and the translocation and septic complications could be decreased or prevented by pre and postoperative appropriate approaches. 43