Babalara verilen emzirme eğitiminin emzirmeye, ebeveyn-bebek bağlanmasına ve emzirme öz-yeterlilik düzeyine etkisi
The effect of training on breastfeeding given to fathers on breastfeeding, parent-baby bonding and breastfeeding self-efficacy level
  1. Tez No: 869153
  2. Yazar: İLFAN KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Araştırma, erken postnatal dönemde anne ve/veya babalara verilen emzirme eğitiminin; emzirmeye, ebeveyn-bebek bağlanmasına ve anne ve babanın emzirme öz-yeterlilik düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma Kütahya'da bir hastanenin Kadın Doğum Servisi'nde yatan anne ve babalarla yürütülmüştür. Randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Araştırmada üç grup bulunmaktadır. Bunlar; emzirme eğitimlerinin anne ve babaya birlikte verildiği grup (n=80 kişi), emzirme eğitiminin sadece anneye verildiği grup (n=80 kişi) ve hastanenin rutin prosedürü dışında herhangi bir müdahale yapılmayan kontrol grubudur (n=80 kişi). Verilerin toplanmasında;“Tanıtıcı Bilgi Formları”,“LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği”,“Postpartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu”,“Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği”,“Baba Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu”ve“Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada bebeklere sadece anne sütü verme oranı istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte; yapılan tüm ölçümlerde anne ve babaya birlikte eğitim verilen grupta en yüksek, kontrol grubunda ise en düşüktür. Anne ve babalara birlikte eğitim verilen grupta ve anne eğitim grubundaki annelerin 1. ve 3. ayda ölçülen postpartum emzirme öz-yeterlilik ölçeği puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu bulundu (p0,05). Anne ve babalara birlikte eğitim verilen gruptaki babaların 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effect of earlypostnatal education given to mothers and/or fathers on breastfeeding, parent-infant bonding, and maternal and paternal breastfeeding self-efficacy. Method: This randomized controlled study was carried out with mothers and fathers in the Obstetrics and Gynecology Department of a hospital in Kütahya, Turkey. There were three groups in the research: a group of mothers and fathers who received breastfeeding education together (n=80 people), a group of couples where only the mothers received breastfeeding education (n=80 people), and a control group of couples who were not included in any intervention outside of the hospital's routine procedure (n=80 people). Data were collected with Descriptive Data Forms, the LATCH Breastfeeding Identification Scale, Breastfeeding Self-efficacy Scale-Short Form, Mother-Infant Bonding Scale, Paternal Breastfeeding Self-efficacyScale-Short Form, and the Father-Infant Bonding Scale. Results: While it was found in the study that the percentage of exclusive breastfeeding was not statistically significant, this percentage was highest in the group where both mothers and fathers received education and lowest in the control group in all the measurements taken. The group in which both parents received education and the mothers in the group of only mothers receiving education displayed higher scores on the breastfeeding self-efficacy scale than the control group in the assessments made at Months 1 and 3 (p0.05).